Özgür Denizli

Helin Palandöken’in katiline ağırlaştırılmış müebbet

Pendik’te öldürülen lise öğrencisi Helin Palandöken’in katili Mustafa Yetgin, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Pendik’te lise öğrencisi Helin Palandöken’i öldüren Mustafa Yetgin, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Yetgin’i araçla olay yerine götüren tutuksuz sanık Halis Can Dağarslan ise beraat etti.

İstanbul’un Pendik ilçesinde 13 Ekim 2017’de lise öğrencisi Helin Palandöken’i öldüren, 2 kişiyi de yaralayan Mustafa Yetgin’in, “tasarlayarak kasten öldürme” ve “kasten öldürmeye teşebbüs” suçundan ve kendisine yardım eden Halis Can Dağarslan’ın yardım suçunu işlediği gerekçesiyle yargılandığı davanın karar duruşması Anadolu Adliyesi 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşmaya, tutuklu sanık Mustafa Yetgin ve tutuksuz sanık Halis Can Dağarslan ve avukatları ile Palandöken’in ailesi ve avukatları katıldı.

‘PİŞMANLIK’ SAVUNMASI
Tutuklu sanık Yetgin, yazılı savunma yaptı. Pişman olduğunu öne süren Yetgin, “Ailem ve Helin’in Cezaevine keşke böyle bir olaydan girmeseydim. Hata yaptım. Sizden tek isteğim medya baskısına kalmadan vicdanlı karar vermeniz” dedi.

Verilen aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, Yetgin’e, indirim uygulamada, “kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Heyet, Yetgin’i araçla olay yerine götüren tutuksuz sanık Halis Can Dağarslan hakkında ise beraat kararı verdi.

BABA NİHAT PALANDÖKEN: HEDEFİMİZ TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLACAK BİR CEZA OLMASIYDI

Dava sonrası Ekmek ve Gül’e açıklama yapan baba Nihat Palandöken; “Aylardır bunun için mücadele ediyordum. Destek veren herkese teşekkür ederim. Ben sokak sokak, ev ev dolaşarak imza topladım kadınlar ölmesin çocuklar ölmesin diye. Bunun için kadına şiddete hayır diyorum. Hedefimiz sanığın iyi hal indirimi almaması içindi, caydırı, Türkiye’ye örnek olacak bir ceza olmasıydı isteğimiz bu oldu ama tabii ki içimiz soğumaz. Bir Helin, bir Leyla bir Eylül daha ölmesin” dedi.

Palandöken’in avukatı ise; “Bu duruşma kadınlar için çok önemliydi. Artık iyi hal indirimleri uygulanmasın diyorduk. İndirimsiz ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Bu çok önemli Türkiye için emsal bir karar. Toplam 64 yıl ceza aldı sanık. Ailenin tabii ki acısını soğutmaz ama Türkiye yargı sistemi ve kadınlar için çok önemli bir karar” diye konuştu.

NE OLMUŞTU?

İstanbul’un Pendik ilçesindeki Güzeyalı Tren İstasyonu yakınındaki Bağdat Caddesi’ne 13 Ekim’de arkadaşının aracıyla gelen 21 yaşındaki Mustafa Yetgin, Pendik İstanbul Ticaret Odası Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi’nde okuyan üç liselinin önünü kesmiş, pompalı tüfekle 17 yaşındaki Helin Palandöken, Cemil Yıldız ve Deniz Morsümbül’e ateş etmişti.

Yıldız ve Morsümbül yaralanmış, Palandöken hayatını kaybetmişti. Yetgin’se polisten kaçarak saklandığı Pendik İstanbul Ticaret Odası Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi’nde bileklerini keserek intihar etmeye çalışırken silahıyla birlikte yakalanmıştı.

Yıldız ve Morsümbül yaralanmış, Palandöken hayatını kaybetmişti. Yetgin’se polisten kaçarak saklandığı Pendik İstanbul Ticaret Odası Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi’nde bileklerini keserek intihar etmeye çalışırken silahıyla birlikte yakalanmıştı.

Kaynak: Evrensel

Exit mobile version