Hekimlere çalışma yasağı getiren 5. madde komisyondan geçti

İhraç edilen ve güvenlik gerekçesiyle atanamayan hekimlere çalışma yasağı getiren madde için AKP değişiklik önergesi verdi. Önerge hakkında konuşan AK Parti’li Abdullah Ağralı, “Güvenlik soruşturması sebebiyle göreve alınmayan yeni mezunların özel sektörde çalışmasının önü açılmaktadır” dedi. Madde, AKP ve MHP’nin oylarıyla kabul edildi.

KHK’ler ile ihraç edilen ve güvenlik soruşturmasından geçemeyen hekimlerin SGK ile anlaşmalı özel sektörde çalışmasını engelleyen yasa teklifinin 5. maddesi oylanmadan geçirldiği için itirazlar üzerine bugün (7 Kasım) yeniden görüşüldü.

“Sağlıkla İlgili Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi”ndeki bu madde, muhalefetin itirazlarına rağmen Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu’ndan oylanmadan dün gece (6 Kasım) geçmişti.

AKP’Lİ VEKİLLER KORSAN OYLAMA İLE HEKİM DÜŞMANI 5. MADDEYİ GEÇİRMEYE ÇALIŞTI

Muhalefetin itirazı sonucu maddenin oylanma şekli, Meclis iç tüzüğüne aykırı olduğu gerekçesi ile komisyonda yeniden görüşülmesi şeklinde gündeme getirildi.

AKP sunduğu önergede, söz konusu maddede kısmi bir değişikliğe giderek “Güvenlik soruşturması sebebiyle göreve alınmayanlara yönelik sınırlamanın kaldırılması ve dolayısıyla bunların tüm özel sağlık kuruluşlarında çalışabilmesine imkan verilmektedir” ifadesini kullandı.

Güvenlik soruşturmasından geçemeyen hekimlere 600 gün bekleme süresi

Önerge üzerinde konuşan AKP Milletvekili Abdullah Ağralı, “Güvenlik soruşturması sebebiyle göreve alınmayan yeni mezunların özel sektörde çalışmasının önü açılmaktadır” dedi. Düzenleme bu durumdaki hekimlere 600 gün bekleme süresi getiriyor.

HDP Milletvekili Semra Güzel ise söz konusu düzenlemeyle yeni mezunlarda 600 gün beklemenin anlamı olmadığını söyledi. 5’inci madde AKP ve MHP’li üyelerin oylarıyla kabul edildi.

Maddenin kabul edilmesi üzerine KHK ile ihraç edilen HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, “Eliniz kana bulaştı” diye tepki gösterdi.

CHP Milletvekili Ali Şeker de Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “5. Madde değişiklik AKP’nin önergesi ile komisyonda kabul edildi. Mücadeleye Genel Kurul’da da devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Hekimlerin tepkileri devam ediyor

İlginizi çekebilir