Cumhuriyet gazetesi bugün bir hekim intiharı haberini daha okurları ile paylaştı. Haber kısaca şöyle:
”Hatay’da, anestezi uzmanı Dr. Mehmet Cesur, İskenderun Yeni Devlet Hastanesi’ndeki odasında hareketsiz yatarken bulundu. Odada 1’i yarı dolu 3 enjektör görülürken, Cesur, doktorların müdahalelerine rağmen yaşamını yitirdi. İskenderun Yeni Devlet Hastanesi’nde görevli anestezi uzmanı Dr. Mehmet Cesur, dün nöbet tuttu. Sabaha karşı odasına giren mesai arkadaşları, Cesur’u yerde hareketsiz yatarken buldu. Sağlık çalışanlarının ilk müdahalesinin ardından Cesur, acil müdahale odasına taşındı. Cesur, burada doktorların tüm müdahalelerine rağmen kurtarılamadı. Cesur’un odasında, 1’i yarı dolu 3 enjektör bulunduğu belirtildi. Mehmet Cesur ‘un cenazesi, otopsi için Adana Adli Tıp Kurumu‘na gönderildi. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.”
Sağlıkta Dönüşüm Programı, sağlık hizmet üretiminin doğasını değiştirdi, hastaneleri fabrikaya dönüştürdü. Bu dönüşüm; sağlıkta şiddet, sağlık çalışanlarında tükenme ve intihar şeklinde olumsuz etkilere de neden olmaya başladı. Geçtiğimiz Eylül ayında bir günde üç hekimin intiharı ile konu dikkatleri çekmeye başlamıştı. 14 Mart tıp bayramında TTB, bu konuları gündeme taşımıştı. Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) sağlık emekçileri ile ilgili bir raporu kamuoyu ile paylaşmıştı.
Tüm bunlara rağmen hükümet bir türlü sağlık alanı ile ilgili öz eleştiri yapmaktan kaçınıyor. Üstelik İşçi Sağlığı ve Güvenliği hizmetlerini de sürekli oyalayarak 2020’ye ertelemeye devam ediyor.
Kaynak: Cumhuriyet
  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…