HDP’nin yürüyüşü Diyarbakır’da tamamlandı: “Kazananlar barış yolunda geri adım atmayan ve direnen halklarımız olacak”

HDP’nin “100’üncü gününde Leyla’ya, tecridi kırmaya” sloganıyla 15 kentten başlattığı yürüyüş milletvekillerinin, Leyla Güven’in evinin bulunduğu caddede açıklama yapmasıyla tamamlandı

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP), açlık grevinin 100’üncü gününde olan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Leyla Güven ve cezaevlerinde açlık grevinde olan 300’ü aşkın tutukluya destek vermek amacıyla 15 ilden Diyarbakır’a “100’üncü gününde Leyla’ya, tecridi kırmaya” sloganıyla başlattığı yürüyüş tamamlandı. Hakkari, Van, Kars, Iğdır, Bitlis, Ağrı, Muş, Şırnak, Mardin, Siirt, Batman, Dersim, Bingöl, Antep ve Urfa’dan yürüyüşe katılan milletvekilleri, engellemelere rağmen Diyarbakır’da Leyla Güven’in evinin bulunduğu cadde üzerinde basın açıklaması yaptı.

Gazetecilerin, çembere alınan milletvekillerin açıklamasını izlemesine bir süre izin verilmezken, gazeteciler de bu engeli protesto ederek geri çekildi. Polis ablukası altında bulunan vekiller adına DTK Eş Başkanı Berdan Öztürk Kürtçe, HDP Kadın Meclisi sözcüsü ve Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir ise Türkçe açıklama yaptı.

HDP’li vekil Dilan Dirayet Taşdemir, tecrit denilen olgunun sadece Öcalan’a uygulanan bir durum olmaktan çıkıp özellikle 2015 yılında barış ve müzakere süreci sonlandırıldıktan sonra bütün topluma uygulanan bir iktidar pratiğine dönüştüğünü söyledi. Taşdemir konuşmasını şöyle sürdürdü:

Bu ülkede savaş ve çatışmayı sürekli büyüten iktidar şunu iyi bilmektedir: Konuşan bir Öcalan çözümün ve barışın yolunu açan bir Öcalan’dır! Susturulan bir Öcalan, derinleşen bir çözümsüzlüktür, savaş, eşitsizlik ve yükselen faşizmdir! Tecridin kaldırılması demek ülkede çözümün ve barışın tekrar gündemleşmesi demektir. Tecrit uygulamasının bitirilmesi, dolayısıyla demokratik bir çözümün önünün açılması için Leyla Güven yoldaşımızın başlattığı açlık grevi, dalga dalga yayılarak onlarca cezaevinde, Hewlêr, Galler ve Strasburg’da yüzlerce açlık grevi direnişçisi yoldaşımızın katılımıyla devam etmektedir. Bizlere bugün düşen en büyük görev ise tecridin kırılması için yaşamın her alanını bir mücadele alanına dönüştürmek ve açlık grevlerini en üst düzeyde sahiplenmek olmalıdır. Bu karanlık tablo ve bu ağır faşizm koşulları ancak bizlerin örgütlü mücadelesiyle parçalanacaktır.

Kendi ülkesini faşizm koşullarında yönetip dış politikasını çatışma ve savaşa endeksleyen hiçbir iktidarın ömrünün uzun olmadığının tarihin kendilerine gösterdiğini belirten Taşdemir, şöyle devam etti:

Bize düşen, ülkemizi daha büyük yıkımlardan kurtararak, yaşamın her alanının demokratik bir direniş mevzisine dönüştürmektir. Unutulmamalıdır ki tecrit kırılmadan bu ülkenin nefes alması mümkün değildir. Kazananlar kendi bekaları için ülkeyi çatışmayı, yoksulluğa ve eşitsizliğe sürükleyenler değil barış yolunda bir adım geri atmayan ve direnen halklarımız olacaktır.

Kaynak: Sendika.Org

İlginizi çekebilir