Özgür Denizli

HDP’nin 3 gün süren kampı sona erdi: Yol haritası çıkarıldı

HDP’nin yeni dönemin politik çizgisi ve mücadele hattını belirlemek üzere düzenlenen 3 günlük kampa ilişkin açıklamada bulunan Parti Sözcüsü Saruhan Oluç, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine karşı Mecliste yürütülecek muhalefet ve yerel seçimlere dair tartışmaların yürütüldüğünü ifade ederek, önümüzdeki döneme dair yol haritası çıkardıklarını söyledi.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) eş genel başkanları, parti kurmayları ve milletvekillerinin yeni dönemin politik çizgisi ve mücadele hattını belirlemek üzere 20 Temmuz’dan bu yana Van’da devam eden kampı sona erdi. Kampın sona ermesinin ardından kameralar karşısına çıkan HDP Sözcüsü Saruhan Oluç, yürütülen tartışmalara dair açıklamalarda bulundu.

YENİ SİSTEME KARŞI MECLİSTE SÜRDÜRÜLECEK MUHALAFET TARTIŞILDI

Toplantının ilk günü kadın grubunun bir araya geldiğini belirten Oluç, Meclis Kadın Grubu’nun kadın özgürlük mücadelesini nasıl sürdürülmesine dair tartışmalar yürüttüğünü belirtti. Son 2 gününde yürütülen tartışmalarla kampın devam ettiğini ifade eden Oluç, “Yeni hükümet sisteminin işleyişi ve buna karşı mücadelenin nasıl yürütüleceğini tartıştık. Güçlü bir yürütme yaratma amacıyla oluşturulan Cumhurbaşkanlığı sistemi adı altındaki ucube dünyada görünmeyen bir durum ile karşı karşıyayız. Cumhurbaşkanlığı kararnameleri, önümüzdeki günlerde OHAL’i kalıcılaştırmayı hedefleyen kanun teklifiyle ilgili değerlendirmelerimizi yaptık. Buna karşı mecliste sürdüreceğimiz muhalefeti tartıştık” dedi.

‘YOL HARİTASI ORTAYA ÇIKARDIK’

Türkiye’nin siyasi durumuna ilişkin yürütülen çalışmalara dair konuşan Oluç, “Tanımı ne olursa olsun, iktidarın topluma dayattığı bir sistem ile karşı karşıyayız. Demokratik muhalefetin nasıl yapılacağına dair tartışmalar yürüttük. Yol haritası ortaya çıkardık. Birleşik mücadelenin yol haritasını, 28-29 Temmuz’da gerçekleştirilecek olan PM toplantısına öneriler şeklinde sunacağız. Demokrasi ve barış politikalarımızı nasıl sürdüreceğimizi tartıştık” diye konuştu.

YEREL SEÇİMLER VURGUSU

2019 yılının Mart ayında gerçekleştirilmesi beklenen yerel seçimlere dair tartışmalar yürütüldüğünü ifade eden Oluç, şunları söyledi:

“Çalışmaların nasıl şekilleneceğini değerlendirdik. Yerel demokrasi anlayışımızın eksikliklerini nasıl giderileceğini tartıştık. Esas itibariyle yerel yönetim seçimlerine başlamayı değerlendirdik. Daha önce MYK ve PM kararları doğrultusunda hangi örgütlenme çalışmalarının yürütüleceği tartışıldı. Yereller vasıtasıyla merkez iktidarı kuşatmak konusunda fikir birliğimiz oluştu. Önümüzdeki günlerde çeşitli adımlar atmaya başlayacağız.”

GÖZLER PM TOPLANTISINDA

Kampta alınan kararların 28-29 Temmuz’da netleştirileceğinin altını çizen Oluç, şöyle konuştu:

“Grubun partiyle ilişkisinin nasıl gelişeceği, ilişkilerin nasıl şekilleneceği, iş bölümü, diplomasi ve basın çalışmalarını konuştuk. Bu konuda aldığımız kararları da metin haline getirerek, PM’ye sunacağız. Son derece verimli, önemli tartışmaların yapıldığı, bize moral veren, politika birliğini bir kez daha çalışmamızı sonlandırmış olduk. Önümüzdeki günlerde çalışmaların sonucunu birlikte göreceğiz.”

Kaynak: Evrensel

Exit mobile version