HDP’lilerin esnaf ziyaretine polis tepkisi: Katılım oluyor, alkışlıyorlar

HDP Eş Genel Başkanları Sezai Temelli ve Pervin Buldan, Diyarbakır’daki esnaf ve halk buluşmasında yoğun ilgi gördü. Yurttaşlar Temelli ve Buldan ile yürümek isteyince polis “Halk size katılım yapıyor, böyle esnaf ziyareti olmaz, sizi alkışlıyorlar” diyerek tepki gösterdi.

Meclis çalışmalarını üç gün süreyle boykot ederek Diyarbakır’a gelen HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli ile beraberindeki milletvekillerinin kentteki programları sürüyor. Bugün Kürt partileri ve oluşumlarının temsilcileriyle bir araya gelen Buldan ve Temelli, ardından merkez Sur ve Bağlar ilçelerinde esnafları ziyaret etti.

Temelli’nin Sur ilçesi Melikahmet Caddesi’ndeki ziyareti sırasında sık sık Rojava’ya destek sloanları atıldı. Melikahmet Caddesi’ndeki ziyaretlerinin ardında Gazi Caddesi’ne geçmeye çalışan Temelli ve milletvekillerinin önü, atılan sloganlar gerekçe gösterilerek polislerce kesildi. Sloganların atılması durumda esnaf ziyaretine izin vermeyeceklerini belirten polisler ile HDP’li hukukçular bir süre görüştü. Görüşmenin ardından esnaf ziyaretini tarihi Ulu Cami önüne kadar alkış, slogan ve zılgıtlar eşliğinde sürdüren Temelli ve milletvekilleri, esnafın çay teklifini geri çevirmedi. İçilen çayların ardından Temelli, Ulu Cami önünde açıklama yaptı.

Sezai Temelli esnafı ziyaret etti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

‘MECLİS BU MESAJI ALMALIDIR’

Sezai Temelli, “Biz üç gün boyunca parlamento çalışmalarına katılmayarak Amed’de, hem kayyım rejimini protesto etmek ve kabul etmediğimizi dile getirmek hem de halkımızla birlikte bir kez daha irademizi olanca çıplaklığıyla sokaklarımıza, mahallelerimize ve kentimize taşımak istedik. Evet, buradayız, hep birlikteyiz. Kayyım rejimini bu kayyum anlayışını kabul etmiyoruz, etmeyeceğiz. Üç gün boyunca bu iradeyi, bu duruşumuzu, bu mücadelemizi Türkiye’nin her tarafına taşıyoruz. Ve diyoruz ki bir an önce Meclis bu mesajı almalıdır. Bütün partiler almalıdır” dedi.

‘ATEŞKES İMZALADIĞINIZ ŞEYE SAVAŞ DENİR’

Suriye’nin kuzeyindeki harekatla ilgili de konuşan Temelli şunları söyledi: “Savaş olduğunu bizzat kendileri de kabul ederek ateşkes imzaladılar. Ateşkes imzaladığınız şeye, savaş denir. Ve o ateşkes metinlerinde hem ABD hem Rusya ile ortaya çıkan tablo aslında Türkiye’nin dış politikada aynı iç politikada olduğu gibi tükenmiş olduğunu gösteriyor. Bu iktidar yönetemiyor. İç politikada dış politikada felakettir. Bu felaketin, bu bedeline halklarımız katlanıyor. Başta Kürt halkı katlanıyor. O yüzden Kürt halkının mücadelesi önemlidir. Hem Suriye’nin toprak bütünlüğü diyeceksiniz, hem o ülkeye gidereceksiniz, ülkeyi parçalayacaksınız. Bugün Kürtleri yerinden ederek Kürt düşmanlığı üzerinden bir başarı öyküsü çıkar mı, çıkmaz. Bu iki tane imzalanmış şey mutabakat filan değildir. Aslında bir militarist aklın gelip duvara çarptığı yerdir. Suriye’de esas olan siyasi ve demokratik çözümdür. Türkiye başından beri Kürtler Suriye’de statü kazanmasın diye çırpınıyordu. Dolayısıyla tezleri çökmüştür. Suriye’de yeni bir dönem başlıyor. Bu dönemde Kürtler var, Kürtler masada olacaklardır, bunun Türkiye’ye etkileri olacaktır.”

POLİS YÜRÜYÜŞÜ ENGELLEDİ

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ise merkez Bağlar ilçesi Öğretmenler Caddesi’nde başlayıp Sakarya Caddesi’ne kadar esnaf ve halkla buluştu. Sakarya Caddesi’nde milletvekilleri ve yurttaşlarla yürüyen Buldan, “Direne direne kazanacağız” sloganına eşlik etti. Öğretmenler Caddesi’nde toplanan kalabalığın HDP’lilerle yürümesine izin verilmemesi üzerine Buldan burada kısa bir açıklama yapıp, halka teşekkür ettikten sonra esnaf ziyaretini sadece vekiller ile birlikte yapacaklarını söyledi. Ancak ziyaret sırasında Buldan ve HDP’li vekilleri gören yurttaşlar, onlara katılıp yürümek isteyince polis engel oldu.
Esnaf ziyareti sırasında polis ve HDP’liler arasında ilginç diyaloglar yaşandı. Polis HDP’lilerin önünü kesip, “Halk size katılım yapıyor, böyle esnaf ziyareti olmaz, sizi alkışlıyorlar” derken, HDP’liler ise ziyaretlerine devam etti. HDP’lileri gören esnaflar, fotoğraf çekmek için sıraya girerken, bazı yurttaşlar ise evlerinin balkonundan HDP’lileri alkışladı.
Ziyaret programında Buldan ve milletvekilleri, yurttaşları yarın saat 13.00’te Dağkapı Meydanı’nda kayyumlara karşı yapılacak basın açıklamasına davet etti.

Kaynak: DUVAR    (MA)

İlginizi çekebilir