HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ile 9 milletvekili Meclis’te 2 günlük açlık grevine başladı.

 HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın da aralarında olduğu 10 milletvekili, tutuklu Hakkari Milletvekili Leyla Güven’e destek için Meclis’te açlık grevine başladı.

Diyarbakır Cezaevi’nde tutuklu bulunan Hakkari Milletvekili Güven, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecritin kaldırılması talebiyle 27 gündür açlık grevinde. HDP milletvekilleri bazı illerde destek açlık grevlerine başlarken, Meclis’te de eylem yapılıyor.

HDP Meclis grup toplantısının ardından Eş Genel Başkan Pervin Buldan ve milletvekilleri, partinin grup toplantı salonuna geçti. Milletvekilleri, ‘Leyla Güven haklıdır, tecrit kalkmalıdır’ yazılı dövizler taşıdı.

İki günlük açlık grevi eylemine, Buldan’ın yanı sıra DTK Eş Başkanı ve Ağrı Milletvekilli Berdan Öztürk, Mithat Sancar, Dilan Dirayet Taşdemir, Kemal Bülbül, Şevin Coşkun, Serpil Kemalbay, Habip Eksik, Züleyha Gülüm ve Erdal Aydemir katılıyor.

Açıklama sırasında yakın zamanda tahliye olan DBP Eş Genel Başkanı Mehmet Aslan da yer aldı.

BULDAN: TÜRKİYE’NİN SORUNU

Burada kısa bir açıklama yapan Buldan, “10 vekil olarak saat 10.00 itibariyle iki günlük açlık grevimizi başlatmış bulunuyoruz” dedi. Leyla Güven’in 27 gündür açlık grevinde olduğunu ve kendisiyle ilgili bir talebi bulunmadığını ifade eden Buldan, “Sayın Abdullah Öcalan üzerindeki tecritin kaldırılmasına yöneliktir” dedi.

Kendilerinin de Leyla Güven’e destek için açlık grevinde olduklarını kaydeden Buldan, “En fazla konuşulması gereken yer Meclis’tir. Çünkü bu sorun sadece Leyla Güven’in sorunu değildir. Sadece HDP’nin de sorunu değildir, Türkiye’nin sorunudur ve gittikçe karmaşık hale geliyor” diye konuştu.

Abdullah Öcalan’ın İmralı’da 3 yıldır ağırlaştırılmış tecrite maruz bırakıldığını belirten Buldan, tecritin kaldırılması talebine tüm Türkiye halklarının sahip çıkması gerektiğini söyledi. Buldan, “Tecritin kalkması Türkiye’nin geleceği, yarınları, barışı ve demokrasisi açısından çok önemlidir” dedi.

Buldan, eylemi yarın saat 19.00’da sonlandıracaklarını, ancak direnişin farklı şekillerde devam edeceğini ifade etti. Bu eylemin sembolik olduğunu belirten Buldan, “Ancak bizim açımızdan tarihi bir öneme sahiptir” diye ekledi.

‘HÜKÜMETİN GÜNDEMİNE ALMASI GEREKİR’

HDP Eş Genel Başkanı Buldan, gazetecilerin “Adalet Bakanlığı ya da hükümet yetkilileri ile herhangi bir görüşmeniz oldu mu” sorusuna ise şu yanıtı verdi:

“Leyla Güven tutuklu milletvekilidir. Adalet Bakanı ya da hükümet yetkililerinin bize sorması gerekiyor, ‘niye açlık grevinde’ diye. Onların bu konuyu acilen gündemine alması gerekir.”

 

Kaynak :Artıgerçek

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…