HDP’li Mahmut Toğrul, mevsimlik tarım işçilerinin yaşadığı sorunları meclis gündemine taşıyarak başlıca ölüm sebebi olan ulaşım sorununun bir an önce çözülmesi gerektiğine dikkat çekti

HDP Gaziantep Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Prof. Dr. Mahmut Toğrul, mevsimlik tarım işçilerin yaşadığı sorunlara, Antep’te tarım işçilerinin trafik kazası (iş cinayeti) sonucu hayatını kaybetmesine ilişkin TBMM’de bir basın toplantısı düzenledi.

Toğrul, her yıl hasat mevsimine yakın zamanlarda balık istifi kamyon kasalarında taşınan, beslenme ve barınma koşulları sağlanamayan, sağlık ve emeklilik güvencesinden yoksun, sosyal hakları olmayan mevsimlik tarım işçilerinin çok düşük ücretler karşılığında uzun saatler çalıştığına dikkat çekti.

Çalışma ve barınma-yaşam koşullarının ağırlığından dolayı her yıl onlarca mevsimlik tarım işçisinin yaşamını yitirdiğini belirten Toğrul, ölümlere yol açan unsurların başında trafik kazaları, zehirlenme, yılan-akrep sokması, güneş çarpması, iklimsel faktörlerin geldiğini söyledi.

“İşçilerin çoğu trafik kazası nedeniyle yaşamını yitirdi”

Trafik kazalarının mevsimlik tarım işçilerinin başlıca ölüm nedeni olduğunu ifade eden Toğrul, 2017 yılında yaşamını kaybeden 198 mevsimlik tarım işçisinden 101’inin trafik kazası sebebiyle hayatını kaybettiğine dikkat çekti:

Mevsimlik tarım işçilerine dayatılan güvencesiz ve güvenliksiz çalışma koşulları, traktörlerin, kamyonların kasalarında yahut minibüslere kapasitenin çok üstünde bindirilerek yaptıkları yolculuklarla başlıyor. Kullanılan araçların ulaşım aracı olmaması, işçilerin yolcu kapasitesini aşacak şekilde taşınması bu yaşanan hadiselere sebebiyet vermektedir.

“Kazalar birer iş cinayetidir”

Türkiye’de iş güvenliği ve sağlığı kanununun uygulanmasındaki sorunlara dikkat çeken Toğruli ölümlü kazaların en çok meydana geldiği tarım işkolunda, yalnızca ağustos-eylül ayında, en az 59 işçi yaşamını yitirdiğini belirtti.

Antep’te ise son bir ay içerisinde yaşanan 2 farklı kazada 11 mevsimlik tarım işçisi vatandaşımızı kaybettik. Bu kazaların adı birer iş cinayetidir. Antep’te işçiler, üstü açık kamyonet kasasında Antep fıstığı toplamak üzere tarlaya götürülüyordu. Hatta bazen fıstığın yüklendiği kamyonet veya traktörlerin üstüne bile işçi bindiriliyor. Bu, yakın zamanda olanlardan sadece birkaç örnektir.

“Ulaşım sorunu çözülmezse can kaybı artar”

Toğrul mevsimlik gezici tarım işçilerinin, barınma, eğitim, sağlık, güvenlik, sosyal çevreyle ilişkiler, çalışma ve sosyal güvenlik konusunda devlet tarafından ya da işveren tarafından sunulan hiçbir imkâna sahip olmadığını belirtti. Mevsimlik işçilerin çalışma ve ücret koşullarının yetersizliğine dikkat çeken Toğrul, “Yaşadıkları ulaşım sorunlarına çözüm bulunmaması halinde daha çok can kaybı olacağı ortadadır” dedi.

Toğrul, mevsimlik gezici tarım işçilerinin bütün sorunlarının ele alınarak çözüm bulunması gerektiğini, ancak can güvenlikleri ile doğrudan ilgili olan ulaşım konusunun aciliyeti olduğunu belirtti. Toğrul, mevsimlik gezici tarım işçilerinin, göç döneminde yolculuklarının güvenli ve sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi için alınması gereken önlemlerden bazılarını sıraladı:

Kamyon ve traktör ile ulaşım kesinlikle yasaklanmalı. Araçlara kapasitesinden fazla işçi bindirilmemeli. Ulaşım konusunda sıkı denetimler getirilerek ve caydırıcı cezaların mutlaka verilmesi gerekmektedir. Göç alan ve göç veren yerler arasında ulaşım ile ilgili koordinasyon sağlanmalı, araç ve trafik güvenliğinin gerektirdiği kontroller hassasiyetle ve sıklıkla yapılarak yaşanan trafik kazaları sonlandırılarak işçi ölümlerine engel olunmalıdır.

Mevsimlik Tarım İşçilerinin Çalışma ve Barınma Koşullarını İzleme” birimleri oluşturularak yaşadıkları ve karşı karşıya oldukları iş kazaları ile ilgili raporlar oluşturulmalı ve ilgili birimlere ulaştırılmalıdır. Tarım aracılığı kayıt altına alınmalı ve sürekli yenilenmelidir. İşverenlerin sorumluluklarını yerine getirmeleri ısrarla takip edilmelidir.

Sendika.Org

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…