HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Serhat Eren, Anayasa Mahkemesi’nin kapatma davasında sözlü savunmayı ertelemesinin belirsizliği artırdığını söyledi. Eren, “14 Mayıs’a bir gün kala dahi partimizle ilgili karar verilebileceğini biliyoruz” dedi.

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM), Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) kapatma davasında sözlü savunma tarihini ertelemesi ve Hazine yardımının yapıldığı banka hesaplarına koyulan blokeyi kaldırmasına değinen HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Serhat Eren, “14 Mart ile 11 Nisan arasında herhangi bir fark yok. AYM, sözlü savunmayı 14 Mayıs’tan önceki bir tarihe bırakmakla hükümete bizle ve seçimle ilgili müdahale etme, seçimi biçimlendirme olanağını tanımış oldu. Partimizle ilgili belirsiz süreci ortadan kaldıracak bir karar olmadı. 14 Mayıs’a bir gün kala dahi partimizle ilgili karar verilebileceğini biliyoruz” dedi.

AYM, önceki gün, HDP’nin kapatılması istemli davada parti yetkililerinin sözlü savunmasını 14 Mart’tan 11 Nisan’a erteledi. Hazine yardımı hesaplarına geçici bloke koyulması kararı da kaldırıldı. HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Serhat Eren, “Bloke kararı açısından AYM, daha önce verdiği yanlış kararından döndü, düzeltti. Gerekçeyi ‘Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın bloke koyulması talebinin hukuken mümkün görülmemesi’ şeklinde ifade etti. Kararın düzeltilmesi olumlu” dedi.

‘BELİRSİZLİK KALDIRILMADI’

Sözlü savunmanın 11 Nisan’a bırakılmasına da değinen Eren, “14 Mart ile 11 Nisan arasında herhangi bir fark yok. AYM, sözlü savunmayı 14 Mayıs’tan önceki bir tarihe bırakmakla hükümete bizle ve seçimle ilgili müdahale etme, seçimi biçimlendirme olanağını tanımış oldu. Verilen kararla partimizin seçime girmesinin yolu açılmış gibi bir algı varsa, bu yanlış bir algı. 11 Nisan’da sözlü savunma alınırsa, 3 gün, 1 hafta, 10 gün sonra, yani 14 Mayıs’tan önceki herhangi bir günde karar verebilecek. Bu nedenle AYM’nin sadece 1 ay süre vermesini doğru, hukuka uygun bulmadık. Partimizle ilgili belirsiz süreci ortadan kaldıracak bir karar olmadı. AYM bu belirsiz süreci nihayete erdirmeli” diye konuştu.

‘AKP İNSAFINA BIRAKMAYIZ’

6’lı masanın cumhurbaşkanı adayı olan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik görüşme çağrısının ardından gelen iki kararla HDP’nin seçime kendi başına girmesi için yönlendirme yapıldığı iddialarına değinen Eren, “HDP, AKP’yi de yargıyı da iyi analiz eden, tanıyan bir parti. Milyonda bir ihtimal, risk dahi olsa, HDP bu riski değerlendirir. AYM ya da AKP’nin insafına, merhametine bırakmayız. 14 Mayıs’a bir gün kala dahi partimizle ilgili karar verilebileceğini biliyoruz. 0 riskle değerlendirme yapacağız ve 0 riskle seçime gireceğiz”ifadelerini kullandı.

Kaynak: CUMHURİYET

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…