Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) ithal ilaçlara yapılan ödemenin durdurulmasına ilişkin Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması talebiyle Meclis Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

Ekonomik krizle birlikte halkın sosyal haklarına erişimde ciddi aksaklıkların yaşandığını belirten Güzel, SGK’nın prostat, diyabet, antibiyotik, sinir sistemi ilaçlarının da dahil olduğu 143 ilacı 31 Temmuz 2018’de geri ödemeyi durdurma kararı alındığına ilişkin bilgilerin olduğunu belirtti.

Doktorların hastaya reçete düzenlediği programda bulunan ilaç listelerinin güncel olmadığına dikkat çeken Güzel, ilaçlara yapılan ödemeler durdurulmadan önce pasifteki ilaç listelerinin sistemden çıkarılıp eşdeğerinin doktorların kullandıkları sisteme yüklenmiş olması gerektiğini belirtti.

SİLAH HARCAMALARINDAN TASARRUF EDİN

Bu kararın ciddi mağduriyetlere yol açtığını kaydeden Güzel, Bakan Koca’ya şu soruları yöneltti:

-SGK tarafından alınan; aralarında prostat, diyabet, antibiyotik, sinir sistemi ilaçlarının da bulunduğu 143 ilacı 31 Temmuz 2018’de pasife (geri ödemeyi durdurma) etme kararı bakanlığınızın bilgisi dahilinde midir?

-Söz konusu karara gerekçe olarak gösterilen yerli ilaç üretimine dair düzenlemeler tamamlanmadan bu ilaçlara yapılan ödemenin durdurulmasından kaynaklı yaşamsal riskler de dâhil olmak üzere yaşanan mağduriyetlerin siyasi ve idari sorumları hakkında idari ve adli bir soruşturma açılmış mıdır? SGK Genel Müdürü istifaya davet edilecek midir?

-Bakanlığınızın yerli ilaç üretimi konusunda SGK’ye gönderdiği kararın Türkiye’de Euro kuruna göre düzenlenen ilaçların kurdaki olağanüstü artışların meydana geldiği bir sürece denk gelmesi bir tesadüf müdür? Tesadüf değilse bu ilaçların ödemesinin durdurulmasının kur artışından kaynaklandığını kabul ediyor musunuz?

-Ekonomideki kötü gidişatı durdurmak için halkın sağlığından tasarruf etmek yerine Saray harcamalarını kısıp, silahlara ayrılan aşırı bütçeden tasarruf etmeyi düşünüyor musunuz?

Kaynak: Vegaste

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…