Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın rektör olarak atadığı Nihat Hatipoğlu’nun, canlı televizyon yayında “dinini değiştirttiği” 13 yaşındaki Ermeni çocuğun annesinden yalanlama geldi.

HDP Milletvekili Garo Paylan çocuğun annesiyle ile iletişime geçti. Anne, çocuğunun kendisinin onayı alınmadan ekrana çıkarıldığını söyleyerek, “Çocuğum kesinlikle Müslüman değil” dedi. Hatipoğlu programda çocuğun ailesinden onay alındığını iddia etmişti.

Yerleştirilmiş video

Ermenistan’da yayın yapan Lurer.com’a da konuşan anne Alina Y., çocuğunun kandırıldığını belirterek, “Çocuğum Müslüman olmadı. Biz Ermeniyiz, Hristiyanız. Ben bilseydim kendim, çocuğumun yanına giderdim, ama bilmiyordum. Dükkanda çalışıyorum. Aniden bana haber geldi.  Artur 13 yaşında, saf bir çocuktur. Suriyeli arkadaşı ‘gel beraber canlı yayında konuşalım sonra bize hediyeler verirler, onlarla da oturup yemek yeriz’ demiş. Çocuğum da saf saf onunla gitti. Çocuktur o, yanlış yaptı. O Müslüman olmadı, sünnet olmadı” dedi.

NE OLMUŞTU?

Nihat Hatipoğlu, Sultanahmet Meydanı’ndan canlı yayınlanan iftar programında 13 yaşındaki Arthur isimli çocuğu sahneye çıkarıp kelime-i şehadet getirtmiş ve çocuğum gönullü olarak müslüman ollmak istediğini öne sürmüştü. Çocuğun adı olan Arthur da “Nihat” olarak değitirilmişti.