HDP’li belediye eşbaşkan adayı Bedia Gökçe: ‘Kadın yurdu Kentler inşa edeceğiz’

Halkların Demokratik Partisi (HDP), 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimler kapsamında 10 Şubat’ta 208 eşbaşkan adayının katıldığı etkinlikle “Kadın Seçim Beyannamesi”ni kamuoyuna deklere etti. Van’da da kadın öncülüğünde yürütülen seçim çalışmaları, “demokratik, ekolojik ve kadın özgürlükçü paradigma” doğrultusunda 14 belediyenin tamamını alarak kadın kenti oluşturma hedefiyle sürüyor. Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkan Adayı Bedia Özgökçe, ayrımcılık ve şiddetin toplumun kanayan yarası olduğunu ancak siyasi partilerin programlarında sadece görüntüde kadına yer verildiğini vurguladı. Özgökçe, “Kadınlar sadece oy olarak görülür ya da yönetilmesi gereken olarak görülür. Gittikçe toplumu yozlaştıran dolayısıyla özgürlükleri de kısıtlayan bir model, bir sistem haline gelmiş durumda. HDP, işte en büyük farkını burada ortaya koyuyor” dedi. Kadının her alanda olması, karar gücü ve yetki sahibi olması gerektiğinin altını çizen Özgökçe, “Bunun gelişmesini sağlayan bir parti olarak çok büyük bir çıkış yaptık. Radikal ve gerçekten dünya demokrasisine eşitlik mücadelesinde bir model armağan ettik. Kadının yetki süreçlerinin tamamında ve sadece görüntüde de değil, yaşamın her alanında olması büyük bir değişimin habercisidir. İşte bu yüzden ‘HDP bir kadın partisidir’ diyoruz” ifadelerini kullandı.

‘Ön açtık’

Diğer siyasi partilerin kadın adaylarının yüzde 3 oranda olduğunu kaydeden Özgökçe, HDP’nin Türkiye tarihi boyunca Meclis’te en fazla kadın temsiliyetiyle öne çıkan bir parti olduğunu belirtti. Özgökçe, partilerinin yerel seçimlerle de eşbaşkanlığın yanı sıra fermuar sistemiyle de en küçük biriminde dahi kadına eşit bir şekilde yer verdiğine vurgu yaptı. Yerelde ve Meclis’te kadın rengiyle bir sistemi benimsediklerini dile getiren Özgökçe, “Eşbaşkanlık sistemi işte bunun için var. Sadece eşbaşkanlar düzeyinde değil, listelerde fermuar sistemi dediğimiz yöntemle ‘bir kadın bir erkek’ meclislerde de kadının varlığını taşıyabileceğimiz, yerel yönetimde kadın bakış açısını ve diğer bütün alanlardaki kararlara dair yetki sahibi olmasının önünü açtık. Bu çok önemli bir fırsattır. Türkiye’de siyasi partiler kanununda biz bu yeniliği hem hayata geçirdik hem de siyasi düzenleme alanında da kabul edildi. Siyasi partiler açısından önü açık bir düzenleme ama sadece HDP uyguluyor” diye konuştu.

‘Nasıl bir yolculuk?’

Birlikte yönetimin, katılımcı demokrasinin yapı taşını oluşturduklarını ifade eden Özgökçe, şöyle dedi: “Seçim beyannamemizi açıkladığımız gün, gerçekten görülmeye değerdi çok büyük bir coşku, moral, heyecan birlikte yönetimin katılımcı demokrasinin yapı taşlarını oluşturduğumuz bir görüntüydü. O gün ne yapacağımızı, Türkiye’de ne yapmak istediğimizi, yerel yönetimlerde nasıl bir dönüşüme hazırlandığımızı, nasıl bir yolculuğa çıktığımızı beyan ettik. Eşit, adil, güzel, güven içinde yaşayabileceğimiz, kadınların şiddete maruz kalmayacağı, yaşlıların, gençlerin ve çocukların yaşam alanlarına erişebileceği bir yerel yönetim anlayışımızın olduğunu hem beyan ettik hem sözünü verdik.”

Eşbaşkanlık yerleşik olacak

2014 yerel yönetimlerinde eşbaşkanlık sistemini fiilen uyguladıklarını ve toplumda büyük bir teveccühle benimsendiğini belirten Özgökçe, “Bu dönem daha da yerleşik hale getirmeye çalışıyoruz. Umuyorum ki yasal düzenlemeler de halkın talebiyle bu şekilde düzenlenecektir. Bu anlamda da elimizden geleni yapıyoruz. HDP, 208 kadın eşbaşkan adayı olarak çok büyük bir ilke, yeniliğe, değişime ve dönüşüme imza atmıştır. Bunu sahiplenerek, kadınların ve gençlerin büyütmesi çok önemlidir. Sahipleneceğine de inanıyorum. Kadınlar için, gençler için, geleceğimiz için daha güzel daha güvenli daha temiz bir dünya kurabiliriz. Bunun çağrısını yapıyoruz” dedi. Van için projelerine dair konuşan Özgökçe, “Şehir mobilyalarından park alanlarına, kadınların rahat erişebileceği, kendini güven içinde hissedebileceği, bütün şehir imkanları her ne ise erkekler kadar, kadına da açık olması gerektiğini bütün çalışmalarımızda anlatacağız. Maalesef kentler bu görüntüden bu fiziki yapıdan uzak. Ama HDP’nin var olduğu her yerde bu model uygulanacak, kadın yurdu kentler kuracağız, inşa edeceğiz. Kadınlar nasıl yaşamak istiyor ve nasıl kendini geliştirebileceğini düşünüyorsa işte onların talepleri ile şekillenecek mekanizmalar kuracağız” diye anlattı.

Şiddeti engelleyecek birimler kurulacak

Kentte ulaşımdan eğitime ve sağlığa, sosyal yaşama kadar doğal yaşamı koruyan ve kadına yönelik şiddeti engelleyen birimler ve yapılar kuracaklarını söyleyen Özgökçe, “Böylesi bir ortamda böylesi özgür ve istediği zaman hiçbir tehlike altında olmadığını hisseden kadınlar ve toplum mutlak surette değişmeye ve dönüşmeye de açıktır” dedi.

Kaynak: Yeni Yaşam

İlginizi çekebilir