HDP’den Ücret Gaspı Araştırması

AKP iktidarı boyunca işsizliğin arttığını belirten HDP’li Günay Kubilay, partilerine onlarca işçinin ücret gaspına uğradıkları gerekçesiyle başvurduğunun altını çizerek, HDP’nin ”Ücret Gaspı Araştırması” başlığıyla bir çalışma başlattığını duyurdu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Emek, Ekonomi, Tarım ve Sosyal Politikalardan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Günay Kubilay, AKP’nin ikinci 100 günlük eylem planını, 2019 Merkezi Yönetim Bütçesi ve ekonomi gündemine ilişkin parti genel merkez binasında basın toplantısı düzenledi.

AKP’nin 100 günlük eylem planına ilişkin konuşan Kubilay, iktidarın eylem planlarında vaat ettiklerinin zaten ilgili bakanlıkların ve kurumların rutin olarak yapmakla zorunlu olduğunu söyledi. Kubilay, “Ama israfta, gösterişte, şatafatta tam bir Lale Devri yaşayan iktidar, tam bir sayı fetişizmi içinde. İç ve dış politikadaki başarısızlığını, ekonomideki kötüye gidişi büyük büyük rakamlarla üstünü örtmek istiyor” dedi.

‘Sanki yeni bir icraat gibi…’

İkinci 100 günlük eylem programında da benzer bir tablonun sunulduğunu gördüklerini belirten Kubilay, ”Birçok bakanlıkta zaten var olan rutin uygulamalar, icraatları abartmak amacıyla listeye dahil edilmiş. Üretim, istihdam ve kamusal bir hizmet sunmayan bir listeyle toplumda sanki yeni bir icraat yapılacakmış gibi bir hava yaratılmak isteniyor. 16 yıllık iktidarında işsizliği arttıran, yoksulluğu derinleştiren ve halkı sosyal yardıma muhtaç eden AKP, 24 Haziran’dan sonra ülkeyi derin bir krizle yüz yüze bıraktı” diye konuştu.

AKP’nin ilk 100 gündeki icraatları boyunca faiz ve enflasyonda artış yaşandığını hatırlatan Kubilay, “Saray’ın açıkladığı ikinci 100 günlük programı incelediğimizde, bunun geçmişte uygulanan program/projelerin yeni bir şeymiş gibi sunulmasından ibaret olduğu görülüyor” dedi. Genç Çiftçi Projesi’nin 2016 yılından itibaren uygulandığını hatırlatan Kubilay, şöyle devam etti: ”Bu proje yeni bir projeymiş gibi sunuluyor. İcraat diye sunulan listenin ne zaman, nerede ve nasıl yapılacağı ifade edilmiyor. Laf ola beri gele babında geçen 100 gün içindeki ekonomik ve ekolojik yıkımın sembolü geçen gün yağan yağmur nedeniyle su basan 3. Havalimanı alanıdır.”

‘Savaş bütçesi’

İş cinayetlerinde her gün 6 işçinin yaşamını yitirdiğini belirten Kubilay, iktidarın emek karşıtı politikalarını da eleştirdi. 2018’in bu döneminde kepenk indiren esnaf sayısının 100 bine yaklaştığını ifade eden Kubilay, 2019 yılı bütçesini de değerlendirdi. Bütçeyi “adaletsiz ve savaş bütçesi” olarak tanımlayan Kubilay, “Her şeyden önce bu bütçe halkın veya toplumun tamamının görüşleri sorularak değil tek adam rejimini temsil eden Saray’ın koridorlarında hazırlanan ilk bütçe olarak tarihteki yerini aldı. Maalesef halk iradesini temsil ettiği iddia edilen TBMM’nin bütçede bir nokta kadar değişiklik yapamamış olması, Meclis’in yetkilerinin son referandumla nasıl kısıtlandığını gösteriyor. Bütçe görüşmeleri süresince AKP-MHP blokunun barış karşıtı bütçesine karşı, HDP dışında güçlü bir ses çıkarılamadı” dedi.

‘Asgari ücret 2 bin 850 TL olsun’

Kubilay, devam eden asgari ücret görüşmelerinin ise fiyaskoyla sonuçlanacağını kaydetti. Kubilay, HDP olarak asgari ücretin 2 bin 850 TL olarak önerdiklerini belirterek, “AKP’den önce ‘ücretlilerin’ milli gelirden aldığı pay yüzde 50’ye yakınken 2017’de bu pay yüzde 30’lara düştü. AKP’nin asgari ücret belirlemeleri, milyonlarca yurttaşı aileleri ile birlikte yoksulluğa mahkum kılmaktadır” dedi.

Ücret Gaspı Araştırması

Ücretlerini alamadıkları için işçilerin ücretlerinin gasp edildiğini ifade eden Kubilay, onlarca işçinin ücret gaspına uğradıkları şikayetiyle HDP’ye başvurduğunu belirterek, konuyla ilgili “Ücret Gaspı Araştırması (ÜGA)” adıyla bir çalışma başlatacaklarını duyurdu. Kubilay, “Bugün Mamak TOKİ’de, Bilkent ve Etlik şehir hastanelerinde, MESA inşaatta ve onlarca yerde işçiler çalıştığı halde ücretlerini alamıyorlar. Biz HDP olarak bir çağrıda bulunuyoruz ve bu konuda bir araştırma başlatıyoruz” diye konuştu. Araştırma ile ücret gaspına ilişkin sorunların boyutlarını ortaya koyacaklarını belirten Kubilay, ücret gaspı yaşayan tüm yurttaşların www.hdp.org.tr adresi üzerinden araştırmaya katılım göstermelerini söyledi.

Kaynak: Yeni Yaşam

İlginizi çekebilir