Özgür Denizli

HDP’den Hakkari açıklaması: ‘Şiddet kısır döngüsü, daha fazla insan yaşamını yitirmeden sona ermeli’

Halkların Demokrasi Partisi (HDP) Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde yola döşenen patlayıcının infilak etmesi sonucu astsubay olan eşini ziyaretten dönen Nurcan Karakaya ile 11 aylık bebeğinin yaşamını yitirmesine ilişkin bir açıklama yaptı. “Bu tür saldırıları asla kabullenmiyoruz ve kınıyoruz” denilen açıklamada “Şiddet kısır döngüsü daha fazla insan yaşamını yitirmeden sona ermelidir” ifadelerine yer verildi.

HDP Eş Genel Başkanları Sezai Temelli ve Pervin Buldan imzasıyla yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Dün Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde yola döşenmiş patlayıcının infilak ettirilmesi sonucunda yaşamını yitiren anneye ve bebeğine rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı ve sabır diliyoruz.

Bu tür saldırıları asla kabullenmiyoruz ve kınıyoruz. Şiddet kısır döngüsü daha fazla insan yaşamını yitirmeden sona ermelidir. Bunun için başta siyasetçiler olmak üzere herkes ve her kuruluş üzerine düşeni yapmalı, sorunlarımızı konuşarak çözme anlayışının üstün gelmesi sağlanmalıdır.”

Patlama ile ilgili haber şöyleydi:

Hakkari’de patlama: Anne ve bebeği yaşamını yitirdi

El yapımı patlayıcının infilak etmesi sonucu asker eşi ve bebeği hayatını kaybetti.

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde daha önceden yola tuzaklanmış el yapımı patlayıcının infilak etmesi sonucu bir askeri personelin eşi ve 11 aylık bebeği hayatını kaybetti.

DHA’nın bildirdiğine göre, Nurcan Karakaya üs bölgesinde görev yapan astsubay eşini ziyaret gitti. Ziyaretten dönen Karakaya’nın kullandığı araç Susak Deresi mevkisinden geçerken patlama meydana geldi.

Patlamada Nurcan Karakaya, hayatını kaybederken, 11 aylık oğlu ağır yaralandı. Yaralı bebek, ambulansla Yüksekova Devlet Hastanesi’ne kaldırılırken, Karakaya’nın cansız bedeni aynı hastanenin morguna alındı. Ağır yaralanan 11 aylık Mustafa Bedirhan Karakaya da kurtarılamadı.

Patlayıcının PKK’liler tarafından yerleştirildiği öne sürülürken, bölgede operasyon başlatıldı.

Kaynak: Artı Gerçek

Exit mobile version