HDP Sözcüsü Saruhan Oluç, partisinin MYK toplantısı sırasında gündeme dair açıklamalarda yaptı. CHP’ye uyarılarda bulundu.

HDP Sözcüsü Saruhan Oluç MYK toplantısı arasında yaptığı açıklamada CHP yönetimine özel olarak seslendiğini belirterek “İktidarı düştüğü krizden kurtaracak bir yardımda bulunmayın. Seçim tarihini değiştirmek yönündeki tüm çabalar iktidarın kendisini ekonomik krizden kurtarmak için attığı adımlardır” dedi.

HDP Sözcüsü Saruhan Oluç, partisinin Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı sırasında HDP Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi. 6-7 Eylül olaylarının 63’üncü yıl dönümünde, o dönemde hayatını yitiren Rum, Ermeni ve Yahudi yurttaşları anarak konuşmasına başlayan Oluç, “63 yıl önce derin devletin bir operasyonu olarak organize edildi ve toplumsal linç kültürünün geliştirildiği önemli olaylardan birisidir. Türkiye tarihine kara harflerle yazılmıştır bu katliam. Hayatını yitirenleri anıyor yaşanan ağır saldırıları lanetliyoruz” dedi.

ALMAN HÜKÜMETİNE HATIRLATMA

Almanya Dışişleri Bakanı’nın Türkiye ziyaretine dair konuşan Oluç, “Elbette ki önemli bir ziyaret. Fakat Almanya hükümetine hatırlatmak isteriz ki Avrupa ile ilişkilerin açılması bizler açısından, insan hakları ve hukukun üstünlüğüdür. Bunları dikkate almayan bir anlayış doğru değildir. Bu ne Avrupa değerlerine uygundur ne de Avrupa’da uzun yıllar sürdürülmüş olan demokrasi mücadelesi tarihine uygundur. Bugün Angela Merkel Türkiye ekonomisinin sağlıklı gelişmesinin Almanya’nın çıkarına olduğunu söyledi. Ama hak ve özgürlükler, hukukun üstünlüğü yok sayılırsa ekonomi de krize girer. Almanya Dışişleri Bakanı’na ve hükümetine bir kez daha insan hakları, demokrasi, özgürlükler, hukukun üstünlüğü ve uluslararası sözleşmeleri hatırlatmakta fayda görüyoruz” dedi.

“SELEFİ ÇİZGİ İFLAS ETMİŞTİR”

Yaklaşan İdlib Operasyonu’nun HDP’nin gündeminde olduğunu belirten Oluç, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşloğlu’nun Suriye rejiminin amacı İdlib’i ele geçirmektir” açıklamasına işaret etti. Oluç, şunları söyledi: “İdlib Türkiye toprağı değil, Suriye toprağı. Suriye kendi toprağını ele geçirmeye çalışıyor gibi tuhaf bir yaklaşım var. Tuhaflık Suriyeli olmayan askeri güçlerin orada bulunmasıdır. Türkiye’nin askeri güçlerinin orada bulunmasıdır. Suriye’nin kendi kenti için adım atmasını meşru görmemek yakın tarihi çarpık bir şekilde anlamaktır. Çavuşoğlu’nun kurduğu bu cümle bile iktidarın Suriye politikalarının çöktüğünün kanıtıdır. Sadece iktidarın politikaları çökmedi, Selefi çizginin Ortadoğu’da kanı ve savaşı körüklediği, iflas etmiş bir anlayış olduğu ortaya çıktı. AKP iktidarının da 8 yıldır sürdürmekte olduğu yanlış politikayı gözden geçirmesi şarttır.”

“TÜRKİYE İÇİN BÜYÜK RİSK”

İdlib’in silahlı çetelerin sığındığı son kale konumunda olduğunu belirten Oluç, bölgenin Türkiye için de risk taşıdığını söyledi. Oluç, “Kafa kesenlerin, kadınlara tecavüz edenlerin sığındığı bir kaledir. Bugün Türkiye toplumu şunu sormaktadır: İdlib’e sığınan bu silahlı çeteler Türkiye’ye nasıl gelecek, nerede kalacak ve Türkiye toplumuna yönelik nasıl girişimlerde bulunacaklar? Dolayısıyla Türkiye açısından büyük bir risk ortadadır” diye konuştu.

“SURİYE’DE BARIŞ ZAMANI”

Oluç, HDP’nin Suriye konusunda “Suriye’de tüm farklı inançlar ve kimlikler bir masada oturarak demokratik bir Suriye’nin inşası ve barışın oluşmasına dair konuşmasının zamanıdır” düşüncesinde olduğunu söyledi. Bu konuda hızlı adımlar atılması gerektiğini belirten Oluç, şunları ekledi: “Biz bir kez daha HDP olarak Suriye’de siyasal çözümden yanayız ve demokratik bir rejimin inşası için barış masasına oturulması gerektiğinin altını özenle çiziyoruz. Suriye’de barış zamanıdır. Bunun dışındaki tüm çabalar meşruiyetini artık kaybetmiştir. Bu şekilde davranmak hem Suriye’nin hem bölge ülkelerinin hem de Türkiye’nin büyük tehlikelerle karşı karşıya kalması demektir. AKP iktidarının Suriye politikası, savaş politikası olmuştur. Silahlı çeteleri besleme, maddi destek sunma politikası olmuştur. Bu politika fiyasko ile sonuçlanmıştır. Asla savaşı büyütecek yeni hamlelere yol açacak politikayı büyütecek bir çaba içinde olmayın. Türkiye’nin rolü komşularıyla barışçıl bir ilişki geliştirmektir. ‘Bir koyup 3 alacağız’ mantığını devam ettirmek değildir. Türkiye’yi krize sürüklediğiniz gayrı meşru dış politikanızdan vazgeçin.”

HDP’DEN CHP’YE ÖZEL ÇAĞRI

Oluç, yerel seçimlere dair çalışmaların başladığını ve bu konuda geçtiğimiz günlerde Diyarbakır’da bir toplantı düzenlediklerini, hazırlıklara devam ettiklerini belirtti. Siyasi iktidarın, yaşanan ekonomik krizden dolayı seçimleri öne çekmek istediğini ifade eden Oluç, HDP’nin seçimlerin zamanında yapılması gerektiğini düşündüğü ve Meclis’te tutumun bu yönde olacağını söyledi.

Bu konuda CHP’ye özel çağrı yaptıklarını belirten Oluç, “CHP’ye özellikle sesleniyoruz siyasi iktidarı düştüğü krizden kurtaracak bir yardımda bulunmayın. Seçim tarihini değiştirmek yönündeki tüm çabalar iktidarın kendisini ekonomik krizden kurtarmak için attığı adımlardır” dedi.

HEDEFİMİZ KAYYIM ATANAN BELEDİYELER VE DAHA FAZLASINI ALMAK

Oluç, yerel seçimlerde hedeflerinin “Kürt illerinde kayyum atanmış olan tüm belediyeleri ve daha önce kazandığımız 102 belediyeyi tekrar kazanmak. Bu sayının üzerinde bir sayıda belediye kazanmak” olduğunu söyledi.

Metropoller ve büyük ilçelere dair de Oluç, “AKP-MHP koalisyonunu geriletecek her türlü sonuç, arayış ve ittifakın meşru ve demokratik olduğunu düşünüyoruz” dedi. Oluç, İttifakın sadece siyasi partiler arasında düşünmenin yeterli olmadığını aynı zamanda sivil toplum örgütleri, sendikalar, yurttaş girişimleri, kadın ve çevre hareketleri ve gençlik hareketleriyle ittifak yapılması gerektiğini belirtti.

Oluç şunları söyledi: Adına ne derseniz deyin, kent meclisi, kent konseyi deyin. Bu gibi yapılar aracılığıyla demokrasinin geliştirilmesi yönündedir bizim ittifak arayışımız. Biz bu yapılarla daha iyi yönetim olacağını, halkın katılımın daha etkili olacağını, yerel demokrasinin geliştirileceğini düşünüyoruz. Yerel yönetimlere böyle bakan anlayışımız nedeniyle ittifak politikalarımızı da daha geniş ele almak gerektiğini düşünüyoruz. Esas hedefimiz iktidarın geriletileceği adımların atılmasını sağlamaktır. Yerel demokrasiyi büyütecek her türlü teklifte birlikte hareket edeceğiz. Adaylarımızın olduğu yerlerde kendi adaylarımızla, olmadığı yerlerde demokrasi güçlerinin adaylarıyla çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

“AKP-MHP’DEN YENİ HAMLELER GELEBİLİR”

Oluç, “Bugün tüm iktidarı tek kişide toplayan bir anlayışla karşı karşıyayız. Bunun yerel yönetimlerde de karşılığı var. Son kararname ile yerellerde mali ve idari vesayeti artıracak bir adım atılmıştır. Belediyeleri de Saray’dan yönetmeyi sağlayacak bir adımdır bu. AKP-MHP’den önümüzdeki günlerde yeni hamleler gelebilir. Bizim anlayışımız ise en azından Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı’ndaki maddelerin geçerli olduğu adımların atılması doğrultusundadır” ifadelerini kullandı.

Oluç, son olarak 7 Eylül günü Alevi toplumunun Yası Kerbela ibadetinin başlayacağını hatırlatarak, “Alevi yurttaşlarımızın niyetlerinin kabul olmasını diliyoruz” dedi.

Kaynak: Artı Gerçek

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…