Seçimlerde asıl ittifakın tabanda sağlanması gerektiğini söyleyen HDP Eş Genel Başkan Sezai Temelli, ‘Kayyımlar bu coğrafyadan bir daha gelmemek üzere gidecek’ dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) yerel seçim startını Diyarbakır’da verdi. HDP Diyarbakır İl Binası Vedat Aydın Konferans Salonunda gerçekleşen Yerel Seçimlere Hazırlık Toplantısına, HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, HDP milletvekilleri, DTK ve DBP bileşenleri katıldı. Toplantının ana gündem maddeleri kayyım atanan belediyeler, mevcut yerel yönetimlerin durumu, yerel seçimler ve atılacak adımlar. DBP’li 102 belediyeden 95’ine kayyım atanmıştı. Toplantıda konuşan Eş Başkan Sezai Temelli, “Biz, HDP olarak Türkiye’nin her yerinde seçime gireceğiz. Bu, bileşenlerimizin siyasi perspektifini ortadan kaldıran bir şey değildir” dedi.

‘SEÇİMLERİ, FAŞİZME KARŞI MÜCADELE ZEMİNİNDE YÜRÜTECEĞİZ’

Toplantının açılış konuşmasını yapan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli’nin gündeminde, ekonomik kriz, dış politika, Suriye ve yerel yönetimler vardı. AKP iktidarına sert eleştiriler yönelten Temelli, “Seçimler bizim için bir amaç değil, uzun soluklu mücadelemizin, barış ve demokrasi mücadelemizin önemli uğraklarıdır. 24 Haziran gibi yerel seçimler de bizim için aynı kapsamdadır. Uzun soluklu bu mücadeleden geliyoruz ve bu mücadelenin uzun bir yolculuk olduğunu biliyoruz. Bu otoriter rejim koşullarında, bu faşizm koşullarında faşizme karşı mücadelenin tam da bu zeminlerde yürüyeceği bilinciyle yerel seçim çalışmalarını da bu anlamıyla değerlendireceğiz” dedi.

‘KRİZİN TEMEL NEDENİ SAVAŞ POLİTİKALARIDIR’

Temelli, konuşmasının devamında olası İdlib operasyonuna da değindi. İdlib’in, Türkiye’nin sürüklendiği savaş politikasının sonucu olarak bu şekilde gündeme geldiğini ifade eden Temelli, hükümetin Suriye politikasını şu sözlerle eleştirdi:

“İdlib üzerinde gerçekleştirilen pazarlıklar, Suriye macerasının geldiği yeri işaret ediyor. İdlib’de 2 milyondan fazla insan acı bir geleceğe terk edildi. Çetelerle yapılan ittifaklar Suriye’ye savaş girdabından başka bir şey getirmedi. Suriye’nin geleceğine Suriye halkları karar vermelidir. Bugün ekonomideki krizin en büyük sebeplerinden biri savaş politikaları. Bütçeden savaşa ayrılan kaynak devasa boyutta. Tabi artık ortada bütçe de yok. Bakın Afrin’deki ÖSO çetelerinin maaşları bu bütçeden ödeniyor. Ama bu bütçenin gitmesi gereken yer bu ülkenin emekçilerinin, yoksullarının eğitimi, sağlık haklarıdır.”

‘SAVAŞ HERKESİN KAPISINDA’

Bu coğrafyada yaşanan savaşa karşı halkın toyekün bir mücadele içinde olması gerektiğini belirten Temelli, “Savaş benden uzakta diyemezsiniz. Savaş artık herkesin kapısını çalmış durumda. Bakın bu savaş nedeniyle meralar yakıldı, Dersim yakıldı. Ne ağaç kaldı, ne mera kaldı, ne tarım, ne hayvancılık kaldı. Bunun sonucunda bugün Silivri’de birçok mahalle karantina altında. İthal ette görülen şarbon mikrobu nedeniyle birçok insan hastalığa yakalandı. Tarım Bakanı ‘daha dikkatli olmamızı’ söylüyor. Ne yapacağız, evde et laboratuvarı mı kuracağız. Sen Tarım Bakanısın. Sen mesulsün” diye konuştu.

‘KAYYIMLAR BU COĞRAFYADAN BİR DAHA GELMEMEK ÜZERE GİDECEK’

Yerel yönetimler ve kayyımla yönetilen belediyelere de değinen Temelli, şunları söyledi:

“Koca bir coğrafya kayyım coğrafyasına dönmüş durumda. Bizim 102 belediyemizden 95’ine kayyım atadılar. 95 belediyede o güne kadar yürüttüğümüz belediyeciliği hayata geçirirken, kayyımlar döneminde bu belediyecilikten eser kalmadı. Halkın kaynakları çarçur edildi. Halkın değil iktidarın çıkarlarına aktarıldı kaynaklar. Sıfır borçla, hatta kasalarında kaynakla devraldıkları belediyeleri borçlandırdılar. Tabelaları indirdiler, kadın çocuk birimlerini kapattılar. Bu kayyımlardan kurtulacağız. Bu kayyımlar bu coğrafyadan bir daha gelmemek üzere gidecek. Giderken de nasıl bu belediyeleri bu kadar borca batırdılarsa o borçları da alıp gidecekler.

‘KAYYIMCI ZİHNİYETE KARŞI GELİŞMİŞ DEMOKRASİ’

Yerel seçimlere giderken bu 7 aylık dönemi verimli bir şekilde değerlendirmek istiyoruz. Biz radikal demokrasi perspektifimizle yerinden yönetim anlayışını, yerel demokrasi anlayışını hayata geçirmek istiyoruz. Aslolan insanın kendini ve kentini yönetmesidir. Bugün Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı’na bile şerh koymuş bu zihniyete, bu kayyımcı zihniyete karşı gelişmiş bir demokrasi, insan haklarına saygılı, kuvvetler ayrılığı çerçevesinde bir demokrasiyi bu ülkeye vaat eden bir yerel demokrasi anlayışıyla hepinizi bu yolculuğa bir kez daha davet ediyorum.”

‘TABANDA İTTİFAKTAN YANAYIZ’

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, konuşmasının ardından yerel seçime ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı.

HDP’nin seçime ittifak ile girip girmeyeceği sorusuna yanıt veren Temelli, “İttifak tabanda olmalı. İttifak gençlerin, kadınların, emekçilerin, halkların yanyana gelmesiyle olabilir. Türkiye’deki demokrasi güçlerini yanyana getirebilecek hassasiyetleri dikkate alabilecek siyaseti dinlendirmek, siyaseti toplumlaştırmak gerek. Bizim ittifak anlayışımız tabanla olan diyalogtur. Bu diyaloğa bağlı olarak da, tabanların, halkların, emekçilerin yanyana gelebileceği zeminleri yaratmıktır, bu platformları var etmektir. Yerel seçimlere giderken de önceliğimiz bu noktada olacaktır. Yerel seçimler, genel seçimlerden çok daha farklı bir dinamiğe sahip. Adayların belirlenmesinde, yerel politikaların belirlenmesinde, daha fazla yerele söz ve inisiyatif bırakılmalı. Taban demokrasisine uygun taban ittifakının yolunu açmaktır. Partiler arasındaki ittifak üzerinden daha seçimlere 7 ay gibi bir süre varken, bunu Ankara kulislerine bağlamak çok sağlıklı bir yöntem değildir. Biz bu 7 ayda yerel dinamiklerin taleplerini açığa çıkaracak politikalar izleyeceğiz. Kulislere sıkışmık bir ittifak anlayış yoktur. Bunu en iyi yapan Cumhur İttifak’ıdır. Yaptıkları şey, seçmen iradesine ipotek koymaktır, siyasi iradenin gaspıdır. 24 Haziran’da yaptıkları gibi seçmen iradesine saygı göstermen bir anlayıştır. Biz böyle bir anlayışın içinde olmak istemiyoruz” dedi.

‘SEÇİME HDP OLARAK GİRMEYİ UYGUN GÖRDÜK’

Herhangi bir erken seçim bekleyip beklemediklerine ilişkin soruya Temelli, erken seçim beklentilerinin olmadığı cevabını verdi. Seçime HDP olarak gireceklerini belirten Temelli, “Biz, HDP olarak Türkiye’nin her yerinde seçime gireceğiz. Bu, bileşenlerimizin siyasi perspektifini ortadan kaldıran bir şey değildir. Biz, çoklu hukuka dayanan bir siyasi parti olduğumuz için seçime girerken, strateji olarak önümüzdeki yerel seçime HDP olarak girmeyi uygun gördük” şeklinde konuştu.

Kaynak: Artı Gerçek (Remzi BUDANCİR)

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…