HDP: Soma’da yitirdiğimiz 301 işçinin hesabını soracağız

HDP, Soma Katliamı’nın 7’nci yıldönümünde yaşamını yitiren 301 işçinin hesabının sorulacağını ve mücadelenin devam edeceğini belirtti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Soma Katliamı’nın 7’nci yılına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, katliamın hesabını sorana kadar mücadeleyi büyütecekleri mesajı verildi. Aradan geçen 7 yılda iktidarın, katliamın hesabını sormaktan uzak durduğu belirtilen açıklamada, “Kendi sorumluluğundan kaçan tutumunu hiç değiştirmedi. İktidar için sömürüyü bitirme ve işçiyi yaşatma anlayışı hiçbir zaman gelişmedi. Her yıl binlerce işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi. Sermaye sömürmeye, iktidar sermayeyi kollamaya devam etti. AKP dönemi, işçi sınıfı açısından zamana yayılmış katliamlar silsilesi olarak var oldu. Sermaye yanlısı tutumu ile iktidar, her katliamın doğrudan ortağı olmayı tercih etti” denildi.

Katledilen 301 işçinin hesabının sorulacağına vurgu yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Bizler yani işçiler, toprağa düşenler, katliamda yakınlarını kaybedenler ve direnenler olarak Soma Katliamını asla unutmadık, unutturulmasına izin vermedik. Yargı sürecini uzatarak Soma Katliamını unutturmak, hak arayışlarını bastırmak isteyenlere karşı mücadelemiz sürecek. Çünkü bizler açısından Soma Katliamının hesabını sormak bir varoluş sebebidir. Soma Katliamının yedinci yıldönümü sebebiyle kaybettiğimiz 301 işçi canımızı tekrar anıyor, katliamın hesabını sorana ve alın terinin demokratik yönetimini var edene kadar mücadelemizi büyüteceğimizin sözünü yineliyoruz.”

Kaynak: MA

İlginizi çekebilir