HDP: Ortak mücadele dışında bir seçenek yok

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na verilen cezaya dair açıklama yapan HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, “Ortak mücadele ve güç birliği dışında bir seçenek kalmamıştır” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar Gezi Davasında Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na verilen cezanın Yargıtay tarafından onanmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı.
Yapılan yazılı açıklamada Gezi Davası’nda verilen kararların ardından Kaftancıoğlu’na verilen cezanın Türkiye’nin yaşadığı ağır adaletsizliğin ilk örneği olmadığı gibi son örneği de olmadığı vurgusu yapıldı. Açıklamada, “Bu karar Kaftancıoğlu şahsında bütün topluma ve siyasal muhalefete verilmiş bir gözdağı, iktidarın sopası haline dönüşen yargı eliyle işlenmiş bir hukuk cinayeti ve açık bir siyasi operasyondur. Yaşanan son gelişmeler, iktidarın ülkeyi nefessiz ve sessiz bırakana kadar durmayacağını ve seçimler yaklaştıkça saldırılarını artırarak sürdüreceğini göstermektedir ” denildi.
ORTAK MÜCADELE ÇAĞRISI
Açıklamanın devamında şunlar yer aldı: “Bu durumdan rahatsızlık duyan bütün güçlerin ve demokratik çevrelerin, yıllardır çağrısını yaptığımız ‘ortak mücadele ve güç birliği’ dışında bir seçeneği kalmamıştır. Savaş, kutuplaştırma, ayrıştırma ve düşmanlaştırma siyasetinin ülkeyi herkes için yaşanmaz bir hale getirdiği gerçeğinden artık hiç kimse kaçamaz, kaçmamalıdır. Biz Halkların Demokratik Partisi olarak bütün bu saldırılar karşısında sessiz kalmayacağız. Bu durumu değiştirmek için hem ortak mücadeleyi örmeye hem de demokrasinin ve adaletin inşası için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.”
Kaynak: MA

İlginizi çekebilir