HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, genel olarak Meclis’teki kadın temsiliyetinin düştüğünü, bu nedenle de Meclis’te kadınlarla partiler üstü bir ortaklaşmanın yolunu arayacaklarını söyledi.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, genel olarak Meclis’te kadın temsiliyetinin düşmesini “demokrasi kaybı” olarak değerlendirerek, HDP’nin toplumsal cinsiyet eşitliği açısından önemli adımlar attığını belirtti. HDP’de önemli oranda kadın vekilin Meclis’e taşındığını vurgulayan Kemalbay, “Millet İttifakı”nın aritmetiğine göre Meclis’teki düzenlemelerle birlikte demokrasinin epeyce darbe aldığını, buna bir de kadınların daha az seçilmesinin eklendiğini kaydetti.

‘Ortak çalışmalar yaratacağız’

HDP’nin Meclis’e 25 kadın milletvekili sokmasıyla kadın mücadelesi ve taleplerinin daha görünür olacağını ifade eden Kemalbay, şöyle devam etti; “Diğer partilerin kadın milletvekilleriyle ortaklaşmalar yaratarak bunu partiler üstü ele almaya çalışacağız. Fakat önümüzdeki süreçte hem kadın mücadelesinde hem de demokrasi mücadelesinde artık daha fazla alanlarda, meydanlarda güçlü ve dirayetli bir çabaya ihtiyaç var. Bizim de bu dinamiklerle ortak hareket etmek ve bu dinamiklerin parçası olmak gibi bir görevimiz olacak.”

Diğer yandan, HDP’nin 3 kadın vekili Semra Güzel, Dersim Dağ ve Remziye Tosun’da ortak bir açıklamayla, yüzde 37 kadın kotasıyla Meclis’te kadın görünürlüğünü en fazla ortaya koyan partinin vekilleri olarak “Kadın adalet divanı” ile “Kadın bakanlığı” gibi konular başta olmak üzere kadınların sorunlarıyla ilgili ortak çalışmalar yaparak mücadele vereceklerini ifade ettiler.

Kaynak: Yeni Yaşam

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…