HDP Milletvekili Gülüm, kadın cinayetlerinin araştırılması için Meclis’e önerge verdi

Kadın cinayetlerini Meclis gündemine taşıyan HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm, Meclis araştırması açılması için önerge verdi

HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm, kadın cinayetlerine ilişkin Meclis araştırması açılması için önerge verdi. Gülüm, önerge gerekçesinde Türkiye’nin ilk imzacı devletlerden olduğu İstanbul Sözleşmesi’ne göre kadın cinayeti verilerinin derlenmesi ve nedenlerinin açığa çıkartılmasının devletin görevi olduğunu anımsatarak “Buna rağmen kadın cinayetleri ve kadına yönelik şiddetle ilgili sağlıklı verilere ulaşmak neredeyse imkânsız hale gelmiştir. İçişleri Bakanı verilen pek çok soru önergesinin ardından geçen Kasım ayında kadın cinayetleri ile ilgili yaptığı basın açıklamasında kadın cinayetlerinin azaldığı yönünde bilgi vermiştir” ifadelerine yer verdi.

2018’in ilk 7 ayında şiddete maruz kalan kadın sayısı 96 bin 417

Gülüm, Adalet Bakanlığı’nın verilerine göre 2013 yılında 60 bin kadının koruma kapsamında olduğunu bu sayının 2017’de 71 bin 631’e çıktığını anımsattı. Açıklanan verilere göre 2017 yılında 133 bin 809 kadının şiddete maruz kaldığını aktaran Gülüm, 2018’in ilk 7 ayında ise şiddete maruz kalan kadın sayısının 96 bin 417 olduğunu belirtti. Gülüm, birçok kadının erkek şiddetinin çeşitli biçimlerine maruz kaldığını fakat bunların istatistiklere yansımadığına da dikkat çekti.

Gülüm 2016’da 328, 2017’de 409, 2018’de ise 440 kadının erkekler tarafından katledildiğini; 2015-2017 yılları arasında koruma altındaki 20 kadının ani gelişen olaylar nedeniyle polise çağrıda bulunamadan erkek şiddeti sonucunda hayatını kaybettiğini belirtti. Gülüm ayrıca toplumsal cinsiyet ve kadın algısı araştırmasında 2016’da kadınların yüzde 53’ünün şiddeti Türkiye’de kadınların en büyük sorunu olarak gördüğünü fakat bu oranın 2018’de yüzde 61’e yükseldiğini kaydetti.

‘Cezasızlık ve ceza indirimleri kadına yönelik şiddetin artmasına yol açıyor’

Araştırma önergesi gerekçesinin devamında şu ifadelere yer verildi:HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm

2018 yılı kadın cinayetlerinin, çocuk istismarı ve kadına yönelik cinsel şiddetin daha çok arttığı bir yıl olmuştur. Özellikle OHAL döneminde toplumsal muhalefete yönelik saldırıların artmasıyla, kadın cinayetleri de bu duruma paralel olarak artış göstermeye başlamıştır.

6284 Sayılı Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanuna rağmen; kanunun bir bütün olarak ve etkili uygulanmamasından kaynaklı olarak kadına yönelik şiddette ve kadın cinayetlerinde azalma yaşanmadığı, tersine her yıl sistematik bir şekilde kadına yönelik erkek şiddetinin ve kadın cinayetlerinin sayısının arttığı görülmektedir. Söz konusu kanundan geri adım atma tartışmalarının yaşandığı 2018 yılında kadın cinayetlerinin  daha fazla artması da tesadüf değildir.

Yine 2018 yılında kadına yönelik erkek şiddetinin meşrulaştırıldığı, teşvik edildiği bir ortamda; kadının siyasette, iş hayatında yeri olmadığı açıklamalarının üniversitelere atanan dekan, rektör gibi kişiler tarafından art arda yapılmış olması ve akabinde akademisyen Ceren Damar’ın öldürülmesi de tesadüf değildir. Bu cinayet  tüm topluma yayılan şiddet politikaları ile erkek egemen politikaların kadına yönelik erkek şiddetini de artırdığının göstergesidir.

Koruma tedbirine rağmen kadınların öldürülmesi, faillerin ortaya çıkarılıp yargılanmaması, cezasızlık hali, hukuki süreçlerde kadınların yaşadığı sorunlar, çocukları ile birlikte öldürülen kadın sayısındaki artış, kadınlarda ciddi bir endişe yaratmakta, kendilerini güvende hissetmemektedirler. Kadın cinayetlerine yönelik cezasızlık hali erkekler lehine cezalarda yapılan indirimler kadın cinayetlerinin daha da artmasına yol açmaktadır.

Türkiye’de neredeyse katliam boyutuna ulaşan kadın cinayetlerinin ve kadına yönelik şiddete ilişkin gerçek rakamların ortaya çıkarılması,  boyutlarının irdelenerek bu cinayetlerin ve erkek şiddetinin sona erdirilmesi için etkin ve caydırıcı önlemlerin alınması amacıyla bir araştırma komisyonu kurulmasını arz ve teklif ederim.

Kaynak : Sendika .org

İlginizi çekebilir