HDP: ‘Kürt hakikati inkara gelmez’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisiyle yaptığı istişarede ‘Kürt sorunu var demek hakarettir’ dedi. Gazetemize konuşan HDP Sözcüsü Kubilay ve HDP Grup Başkanvekili Kurtulan, ‘Kürt sorunu yok diyen büyük kaybeder’ dedi

Türkiye’de 31 Mart yerel seçimleri ve 23 Haziran’da tekrarlanan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin ardından, AKP’de iç değerlendirme toplantıları sürüyor. Bu kapsamda milletvekilleri ile gruplar halinde görüşmeye başlayıp, eleştiri ve önerilerini dinleyen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, toplantıda şimdiye kadar sürdürdüğü siyasete devam mesajı verdi. Türkiye’nin en öneli sorunu olarak görülen Kürt sorunu konusunda Erdoğan’ın “Kürt meselesi var demek bana, bize hakarettir” dediği öğrenildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerini gazetemize değerlendiren HDP Sözcüsü Günay Kubilay ve HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan, Kürtleri inka politikasının büyük kaybettireceğini, bu sözlerin “Kürt var hakkı yok” anlamına geldiğini söyledi. Kubilay ve Kurtulan, mevcut politikanın ülkeyi uçuruma sürükleyen politika olduğunun altını çizerek tek çözüm yolunun müzakere olduğunu tekrarladı.

Kürt sorunu hakaretmiş!

AKP’nin istişare toplantısında bazı milletvekillerinin Kürtlerin ötekileştirildiği eleştirisinde bulunması üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz Kürtler için her şeyi yaptık. Kürt meselesi var demek bana, bize hakarettir. Türkiye meselesi vardır. Türkiye’yi bir bütün olarak ele almak gerekir” dedi. Bir milletvekilinin partinin kullandığı üslup ve dilin kutuplaşmaya yol açtığı, daha kucaklayıcı belirtmesi üzerine Erdoğan, “Ben kimseyi ötekileştirmiyorum. CHP’nin, HDP’nin yaptıklarını anlatıyorum” dedi. HDP Parti Sözcüsü Günay Kubilay, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerine ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu: “Bu Kürtlerin ulusal kolektif varlığını inkar siyasetinin yeni bir biçimi oluyor. Kürtler vardır ama kolektif hakları yoktur anlamına geliyor. Erdoğan ne yapmış da Kürtlerin sorunlarını çözmüş. Kürtlerin eşit haklar temelinde yaşama talebi mi karşılandı; özgürlükçü ve eşitlikçi anayasa ve toplumsal sözleşme mi yapıldı; anadilde eğitim öğretim hakkı mı sağmandı; demokratik bir cumhuriyet talebi mi karşılandı; bunların hangisi gerçekleştirmiş de Erdoğan sorunu çözmüş oluyor.” Kubilay’a göre Erdoğan için en iyi Kürt ‘ben Kürdüm ama haklarım yoktur’ diyen Kürt’tür. Kubilay, “Bu yaklaşımdan anlaşılıyor ki bu zamana kadar sürsürdüğü özellikle 2015 Dolmabahçe mutabakatını reddedip masayı devirdikten sonra izlediği savaş ve çatışma siyasetine devam edeceğin anlamına geliyor. Bir dönem için çözüm sürecinde adımlar atılmıştı ama ondan sonra, İstanbul seçimleri sırasında adayı Binali Yıldırım, ‘Kürdüstan vardır’ dedi, ‘tcnin kuruluşunda da vardı’ dedi. Hemen ardından Bitlis’te peş peşe Kürtçe talebelaları indirdi şimdi bunlar faydacı ama tekçi siyasetin ortaya çıkardığı paradokslar. Bunlar çözümsüzlüğü derinleştirmekten başka bir şeye yaramaz. Kürt sorunun askeri yöntemlerle çözülemeyeceği uzun yıllar boyunca kanıtlanmıştır. Dolayısıyla biz barışçıl yollarla, müzakare yollarıyla demokratik bir çözümün hala olanaklı olduğunu düşünüyoruz” dedi.

HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtalan ise şunları söyledi: “Eski zamanlarda bu gibi çıkışları olmuştu AKP Genel Başkanı’nın, Kürt sorunu yoktur gibi söylemleri. Tekrarlanıyor bunlar. Özellikle akp iktidarları döneminde Kürtler acaba neyi yaşamadı, ne başlarına gelmedi, hangi işkenceyi görmediler; yok edilip inkar edildiler, Sur, Cizre’de yaşananlar. Cenazelerin gömmülme hakkı ihlal edildi bu ülkede, insanlar gömülemedi. Kürdün kendi cenazesini gömmenin peşine düştüğü bir dönemin yaşadık. Kayyumları, belediyeler üzerinden halktan intikam almaya çalışan bir yaklaşım sergilediler. Vekillerin tutuklanması, Kürt sorununun güvenlik sorunu olarak ele almadaki kararlılıklarını hep beraber görüyoruz. Tecritin insanlar üzerindeki baskısını gördük. Aylarca açlık grevine giren insanların, kimilerinin ölümüne neden olan politikayı acımasızca sürdürdüklerinie tanık olduk. Hala Kürt sorununun olmadığını söylerken, baskılama, inkar etme anlamında söylüyor olabilir Erdoğan. Kürtler için elimizden gelen her şeyi yaptık derken işkence, baskı, inkara dönük politikalarından bashediyor. Yaptıkları bunlar. Kürt meselesi demokrasi sorunu diyorsa demokratik yollarla çözüme kavuşturmak doğru olandır. Bunun adını doğru koyalım her an bunun inkarı baskı olarak Kürtlere dönüyor bunu. Kültürel, siyasi, ekonomik olarak Kürt sorunu vardır. Bunu gidermek için Kürt hakikatiyle, hakikatle yüzleşmek gerekir..

Aman panik halinde gözükmeyin

Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantıda AKP içindeki panik havasına dikkat çekti. HaberTürk yazarı Muharrem Sarıkaya’nın aktardığına göre Erdoğan toplantıda AKP’li milletvekillerini “Abartmayın, vekiller olarak panik halinde gözükmeyin; 31 Mart’ı 23 Haziran’a kurban etmeyin…” sözleriyle uyardı. Öte yandan Erdoğan’ın 31 Mart derken ne kastettiği tam anlaşılamadı. Zira 31 Mart yerel seçiminde de AKP-MHP bloku Ankara, Adana, Mersin, Antalya ve seçimi tekrar edilen İstanbul’da ağır yenilgi alarak neredeyse tüm büyükşehirleri kaybetmişti.

Kaynak: Yeni Yaşam – Meltem İnci 

İlginizi çekebilir