HDP İzmir Kadın Meclisi’nin Nihat Zeybekçi’nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığına adaylık hakkında sarfettiği sözler ile ilgili yaptığı bir basın açıklaması düzenlendi.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’nü İzmir’de yeni bir “AKP ve kadın düşmanlığı” denklemiyle karşılıyoruz.

AKP’nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı adaylığına “İzmir mahallenin güzel kızı, kim istemez” diye siyaset dilinde yeni bir cinsiyetçi çığır açan Nihat Zeybekçi’yi göstereceği iddiaları gündemde.

Şiddet mağduru kadınlar anısına yapılan anıtının 25 Kasım’da kaldırıldığı, bilhassa Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan tarafından ” ‘bayan” ve erkeğin eşit olmadığının” söylenmesi konuya çok açık bir hal getirdi, AKP kadın düşmanlığını daha da arttırarak yaşamlarımızı dar etme peşinde.

Erkeklikle bezenmiş zihniyle İzmir’i kadına benzeterek hem kadını hem de İzmir’i metalaştıran Zeybekçi’nin nasıl bir yönetim anlayışı olduğunu da şimdiden görmüş olduk.

AKP’nin şunu anlaması gerekiyor: İzmir çok kültürlü, çok kimlikli, farklılıkların bir arada olduğu bir barış kentidir. İzmir AKP’nin kadın düşmanlığına asla mahal vermeyecek önemli yaşam alanlarındandır. Onların yaratmak istediği gibi geceleri güvensiz, gündüzleri düşmanlıkla kirlenmiş bir kent değildir. HDP’nin eşbaşkanlık, eşit temsiliyet ve eşitlik temelli parti ideolojisinin yansımasıdır İzmir.

Üstelik İzmir bir kadın kentidir ve AKP İzmir’den özellikle bunu çalmak istemektedir.

Şimdiden söyleyelim: Özellikle İzmir’e yaklaşımını fetihçi, zorba ve düşmanca kuran AKP, yerel seçimde erilliğini tescilleten Zeybekçi’yle eli boş dönecektir. Kadınlar bu zihniyeti şimdiden mahkum ve mağlup etmiştir bile.

25 Kasım 2018 

HDP İzmir Kadın Meclisi

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…