HDP Gençlik Meclisi’nden kongre çağrısı: Krizi mücadeleyle aşacağız

“Şimdi gençlik zamanı” şiarıyla düzenleyecekleri kongreye çağıran HDP Gençlik Meclisi “Kongremiz ömrünü dolduran bu iktidarı göndermenin kongresi olacak” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gençlik Meclisi, 26 Aralık’ta gerçekleştirecekleri 3’üncü Olağan Kongre’ye ilişkin, HDP İstanbul il binasında açıklama gerçekleştirdi. Açıklamanın olduğu salona  “Şimdi Gençlik Zamanı” pankartı asıldı. Açıklamaya HDP Merkezi Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Ferhat Encü de katıldı.
Açıklama öncesinde söz alan Ferhat Encü, 26’sında yapılacak kongreye katılım çağrısında bulundu.
İRADEMİZDEN KORKUYORLAR
Açıklamayı HDP Gençlik Yürütme Kurulu (GYK) üyesi Livan Orman okudu. İktidarın saldırılarından en çok etkilenen grupların başında gençliğin geldiğini söyleyen Orman, “En fazla biz saldırı altındayız, gençleri susturarak sindirerek bencilleştirerek iktidarlarını sürdüreceklerini düşünüyorlar. En çok bizden bizim değişim irademizden ve ideallerimizden korkuyorlar” dedi.
GİDİŞATI KABULLENMEYECEĞİZ
Yaşanan saldırıların düzeni kabullenmenin gerekçesi olamayacağının altını çizen Orman, yaşanan saldırıların mücadeleyi büyütmenin, düzeni değiştirmenin gerekçesi olacağını ifade etti.  Orman, “Biz, özel savaş politikalarıyla apolitikleştirilmeye, toplumsal köklerinden koparılmaya çalışılan, düşüncesi ve bedeni sömürü alanı alarak görülenleriz. Bu politikalarla bizleri etkisizleştirmek, mücadeleden koparmak istiyorlar. Düşünemeyen, sorgulamayan, sadece kendilerine biat eden, topluma felaket getiren politikalarının emireri olmuş bir gençlik yaratmak iktidarın en büyük hayali. Ne bu yıkım ve sefalet karşısında sessiz kalacağız, ne bu gidişatı kabulleneceğiz, ne de sadece kendi sorunlarıyla uğraşan çözümsüz, çaresiz insanlar olacağız” diye belirtti.
DİRENİŞ KALESİNE DÖNÜŞTÜRDÜK
Miraslarını Kawa’dan, Spartaküs’ten aldıklarını belirten Orman, sözlerini şöyle sürdürdü: “Dayandığımız bu tarihsel miras geçmişte başardı. 68 ruhu ve gençlik rüzgarı dünyayı salladı, eşit, adil, özgür bir dünyanın mümkün olduğunu gösterdi. Mazlumlar, Hayriler, İbrahimler, Denizler, Mahirler 20’li yaşlarda gençlerin bu topraklarda nelere kadir olduğunu, nasıl tarih yazdığını, nasıl onurlu bir miras bıraktıklarını kanıtladı. İşte biz bu gelenekten geliyoruz, 12 Eylül faşist rejimine biat etmemiş onun bütün saldırgan ve faşizan gücünü itibarsızlaştırmış, Diyarbakır zindanda inşa edilmek istenen zulmün kalesine karşı orayı direniş kalesine dönüştürmüş bir inanca sahibiz. IŞİD karanlığına teslim olmamış bu karanlığı arkasındaki bütün güçlerle birlikte yenilgiye uğratmış bir felsefeye, ideolojiye, imana sahibiz.”
FAŞİZMİN ENSESİNDEYİZ
HDP Gençlik Meclisi olarak uzun bir süredir saldırılara maruz kaldıklarını belirten Orman, “Her türlü özel savaş yöntemine maruz kalıyoruz. Bizi pençesine almaya çalışan faşizmin ensesindeyiz. Partimiz de partimizin gençliği olarak bizler de dünden daha güçlüyüz, daha umutluyuz, daha inançlıyız. Bize saldıranlar en zayıf anlarını yaşıyorlar. Kendi yarattıkları krizlerde boğulmak üzereler. Onları bu kadar çaresiz ve çözümsüz bırakan sadece zamanın ruhu değil aynı zamanda bizim mücadelemizdir” diye konuştu.
İKTİDARI GÖNDERMENİN KONGRESİ
HDP Gençlik Meclisi olarak 26 Aralık’ta “Şimdi gençlik zamanı” şiarıyla 3’üncü olağan kongrelerini gerçekleştireceklerini belirten Orman, “Bu kongrede yan yana geleceğiz, omuz omuza mücadeleyi büyüteceğiz, biz gençler tartışacağız, biz gençler karar verip kararlarımızı hayata geçireceğiz. Kongremiz ülkeye reva görülen bu karanlığı yırtıp atacak, gençlik iradesini bileyecek. Kongremiz ömrünü dolduran bu iktidarı göndermenin kongresi olacak. Kongremiz bugünün faşist iktidarı ile geçmişin otoriter anti demokratik aklı arasına sıkıştırılmaya çalışılan gençlere ve topluma alternatif sunacak, yeni bir yol gösterecek, 3’üncü yolun inşa sorumluluğunu üstlenecek. Gençliğin iradesinin özgün bir şekilde ortaya çıkmasının fikirlerini yıllardır dile getiren Sayın Öcalan üzerinden başlayıp bütün ülkeye yayılan tecride karşı yeni mücadele yöntemlerini açığa çıkaracağız bu kongreyle” ifadelerini kullandı.
MÜCADELEYLE AŞACAĞIZ
“Bu iktidarın, ömrünü uzatması için, değil gençlerimizin yaşamlarına kastetmesine, bir tekinin tırnağına zarar vermesine dahi izin vermeyeceğiz” diyen Orman, “Bu krizi, kaosu, kadınların ve gençliğin dinamizmiyle halkların birlikte mücadelesiyle aşacağız. Kendi kültürümüzle dilimizle yaşayacağız. Akademinin tecrit edilmesi, öğrenci gençlerin yersiz yurtsuz, geleceksiz bırakılması karşısında mücadeleyi büyüteceğiz. Anadilde eğitim, özgür özerk üniversite hakkını sadece savunmayacağız aynı zamanda bunu hayata geçireceğiz” diye belirtti.
KONGREYE DAVET
“Şimdi Gençlik Zamanı” diyerek yola çıktıklarının altını çizen Orman, “Bu yol meşakkatli, zorlu, ama umut dolu, ama değişim müjdeliyor. Biz bu yolu yürümeye kararlıyız, bu gidişattan rahatsız olan bütün genç arkadaşlarımızı da bizimle yürümeye, mücadeleyi büyütmeye, kongremize katılmaya davet ediyoruz” ifadesinde bulundu.
Kaynak: MA

İlginizi çekebilir