HDP, bir yandan geniş seçim ittifakları oluşturmak bir yandan da toplumsal muhalefeti örgütlemek için “Demokratik Muhalefet Buluşmaları” adıyla bir dizi toplantı ve buluşma gerçekleştirme, EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan ve ÖDP Başkanlar Kurulu Üyesi Alper Taş, yerel seçimlerde demokrasi güçleri ile oluşturma peşinde…

HDP’den ‘demokratik muhalefet buluşmaları’ atağı 

Halkların Demokratik Partisi (HDP), uzun süredir başladığı yerel seçim çalışmaları ve toplumsal muhalefeti örgütleme arayışları kapsamında bir aylık toplantı ve buluşma takvimi çıkardı. Parti kaynaklarından alınan bilgilere göre; söz konusu toplantılarla bir yandan Mart 2019’daki yerel seçimlere dönük ittifak hazırlığı oluşturulacak, bir yandan da toplumsal muhalefeti örgütleyerek bütün kesimlerin bir araya geleceği bir ittifak zemini arayışında bulunulacak.

Bölgede ulusal birlik arayışı

Mezopotamya Ajansı’ndan Hayri Demir’in haberine göre, Türkiye ve bölge kentlerinde iki ayrı koldan gerçekleştirilecek toplantı ve buluşmaların bir başka hedefi de Kürt ulusal birliğini sağlamak olacak. Bu kapsamda 15 Eylül-15 Ekim tarihleri arasında bölge kentlerinde ulusal birlik ve Kürt kimliğinin inkarına karşı mücadele hattını örmek amacıyla toplantılar düzenlenecek. Yerel seçimlere hazırlık olarak da değerlendirilecek olan bu toplantılarda kayyum politikaları da ele alınacak.

Hatay’dan Edirne’ye ‘demokratik muhalefet’ arayışı 

Türkiye’nin batısını kapsayacak olan buluşmaların diğer ayağında ise bütün kesimlerle bir araya gelinecek. “Demokratik Muhalefet Buluşmaları” adıyla Hatay’dan Edirne’ye kadar 50’ye yakın merkezde gerçekleştirilecek olan buluşmalarda yöre dernekleri, sendika ve meslek birliği şubeleri, siyasi partiler, demokratik örgütler, sivil toplum kuruluşları, inanç kurumları ve dernekleri, çevre ve ekoloji hareketleri, kadın kuruluşları, kültür-sanat kurumları, KHK ile ihraç edilenler, yaşananlara itirazı olan bireylerle bir araya gelinecek. Toplantılarda seçimlerde en geniş muhalefeti örgütleme arayışının yanı sıra Türkiye’de değişen yönetim şekliyle birlikte “otoriterleşen” yönetime karşı mücadele hattının örülmesine dair tartışmalar da yürütülecek.

Toplantıların sonuçları merkezi bir konferansa götürülecek

İki koldan gerçekleşecek olan bu toplantıların ardından Diyarbakır ve İstanbul merkezli olması beklenen iki merkezi konferansla, bu buluşmalardan çıkan sonuçlar masaya yatırılacak. Ekim ayının ortalarında yapılması planlanan bu konferanslarda süreklileşen OHAL ve toplumsal barış için mücadele yöntemleri, yerel seçimler hazırlık ve ortaklaşma imkanları ele alınarak, somut bir yol haritasına dönüştürülecek.

***

‘Yerellerde geniş demokrasi birliği sağlanmalı’

EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan ve ÖDP Başkanlar Kurulu Üyesi Alper Taş, yerel seçimlerde demokrasi güçleri ile oluşturulacak birlikteliğe işaret etti

Eylül ayı partiler için toplantı ayı oldu. Tüm siyasi partiler, yerel seçimlerde izleyecekleri yolu belirlemek için üst üste toplantılar yapıyor. AKP- MHP ittifak yapacağını açıklarken CHP İttifak için ‘Milletle yapacağız’ dedi. HDP ise yerellerde geniş bir ittifaka ‘evet’ diyor. Peki Mecliste olmayan ama yerellerde etkili çalışmalar yapan muhalefet ne yapacak?

Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan ve ÖDP Başkanlar Kurulu Üyesi Alper Taş’a sorduk… Her iki parti de hummalı bir toplantı sürecinde. Stratejilerini belirlemek için yerelde ve genelde üst üste görüşmeler yapıyor. Gürkan ve Taş demokrasi güçleri ile oluşturulacak birlikteliğe işaret ediyor. Her iki isim de yerel seçim tartışmalarını olası krizle mücadele yöntemleri ile beraber yapmak gerektiğine vurgu yapıyor.

EMEP: GELEN KRİZDEN BAĞIMSIZ DÜŞÜNEMEYİZ

Emek Partisi (EMEP) toplantı süreci yürütüyor. Bir yandan yerellerde görüşmeler yaparken, genel merkez yöneticileri de önümüzdeki günlerde bir araya gelerek yol haritasını belirleyecek, alınan kararları da kamuoyuyla paylaşacak. Emek Partisi 24 Haziran seçimlerinde yürüttüğü, halk demokrasisi üzerinden siyasal rejim tartışmasını yerel seçimlerde de sürdürecek. EMEP yöntem olarak yerellerde, demokrasi güçleri ile oluşturulacak demokratik platformların ortak adaylarıyla seçimlere girmeyi esas alacak.

EMEP yerel seçim tartışmaları yaparken olası bir krizin yıkıcı sonuçlarını, ekonomideki kötü gidişata dair nelerin yapılacağını da konuşmak gerektiği kanısında. Önümüzdeki dönem yapılacak seçimlerin de sağlıklı olmayacağı kanısında olan EMEP, 24 Haziran sürecini işaret ediyor. Zira, 24 Haziran seçimlerinin karar alınışından, sandık sonuçlarının ilan edildiği süreye kadar bir çok adaletsizlik yaşandığına dikkat çekiyor. Bu süreçte AKP’nin ‘Tek adam rejimini örmek için’ tüm kuralları askıya aldığına vurgu yapıyor.

Seçimlere ilişkin EMEP’in partinin tavrını sorduğumuz Genel Başkan Selma Gürkan, ekonomik kriz çanlarının çaldığı bu dönemde, ağırlaşan ekonomik koşulların tüm emekçi halkın çalışma ve yaşama koşullarını bugünden olumsuz etkilemeye başladığını ifade ediyor. Yerel seçim tartışmalarını krizden bağımsız düşünmemek gerektiğine işaret ediyor. Gürkan şöyle diyor: Siyasal ve ekonomik koşulların işçi, emekçi başta olmak üzere bir bütün olarak halk kesimi için ağırlaştığı bir süreçte yerel seçimler gündeme gelmiş durunda. Siyasal baskılara, yasaklara ve hak gasplarına karşı, ağırlaşan ekonomik koşullara karşı, gelen krizin faturasını ödememek üzere emek güçlerinin, halk güçlerinin, ortak talepler etrafında, birleşik mücadelesini örgütlemek, şayet yerel seçim konuşulacak ise bu mücadelenin bir parçası olarak değerlendirmek gerekir.

ÖDP: KRİZE KARŞI MÜCADELE ÖNCELİKLİ OLMALI

ÖDP ise yerel seçimlere dönük yol haritasını 15-16 Eylül tarihlerinde Ankara’da yapacağı Parti Meclisi toplantısında belirleyecek. ÖDP yerel seçim sürecini yerelde siyasal-toplumsal güç biriktirme, yerel demokrasi pratikleri geliştirme süreci olarak önemsiyor. Fakat, merkezi düzeyde yapılan ittifakları doğru bulmuyor. Seçimler için yerelde bütün demokrasi ve emek güçlerinin meclisler temelinde, yerel hizmetlerin demokratikleştirilmesi kamusal nitelik kazanması açısından ‘Yerel yaşamın ekolojist hassasiyetini savunan bir program’ etrafında bir araya gelmesi gerektiğini savunuyor. ÖDP bu yöntemi benimsemiş adayların da halkın katılabileceğini ön seçimlerle belirlenmesi gerektiğini düşünüyor. ÖDP yerel seçimlere ilişkin çalışmasını bu yönüyle yapacak.

ÖDP de muhalefetin yerel seçimler için hazırlık yaparken bu hazırlığın krize karşı mücadeleden bağımsız yürütülemeyeceğini hatta seçimlerin krize karşı mücadelenin üstünü örtmemesi gerektiğini de tartışıyor.

Başkanlar Kurulu Üyesi Alper Taş yerel seçimde yasal ittifaklar söz konusu olamayacağı için fiili ittifaklar olacağını bunun da tabanda karşılık bulup bulamayacağının belirsiz olduğunu düşünüyor Zire Taş’a göre yerel seçimlerde karakteri gereği belirleyici olan yerel dinamikler.

TİP TASLAK METİN YAYIMLADI

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Kurucu Meclisi ise seçim komisyonunu oluşturdu. Taslak metin de hazırladı. Ancak somut taktikler için toplantılar yapmaya devam ediyor. TİB, yerel seçimlerde gösterilecek adayların ön seçimle belirlenmesi gerektiğini savunuyor. Adayların seçim programlarının da , halk meclisleri tarafından belirlenmesi gerektiğini ifade ediyor.

Kaynak: Siyasihaber ve Evrensel

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…