Yerel seçimler yaklaşırken HDP Denizli il örgütü güçlenmek, yenilenmek ve yerel seçimlerde başarılı olmak için HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni’nin de katılımıyla 2. Olağanüstü Kongresini yaptı.

 

Saygı duruşunun ardından divan seçimi yapıldı. Kongre divan başkanlığına Nebi Ebci, divan üyeliklerine ise Senay Eker ve Birhat Demir seçildi.

Kongre çalışmalarını 1 aydan beri yoğun bir biçimde sürdürdüklerini söyleyen İl eşbaşkanı Mehmet Sıddık Eker, halkın kongre çalışmaları sırasında partiye gösterdikleri ilgiye teşekkür etti.

İl eşbaşkanı Eker konuşmasında; “Dünyada kapitalist sistem açmaza girdiği zaman faşizmi baskın kılarak, halkları susturarak hegemonyasını sürdürmek istemektedir. Ülkemizde de AKP-MHP hükümeti de bir kriz yönetmektedir. Savaş ve ekonomik kriz ile ülke yönetilemez hale gelmiştir. Toplumun bir bölümü bu kriz altında seslerini yükseltmeye başlamıştır. Bu andan sonra demokratik ilkelere sahip olan tüm parti, kurum ve kuruluşlarla işbirliği halinde olup demokratik cephenin sözünü yükseltmeliyiz.” dedi.

Eker, “HDP Denizli olarak 7 Haziran 2015 seçimlerinden bu yana Denizli’de oy oranları yani matematiksel açıdan aldığımız oyları mukayese ettiğimizde % 15 oranında bir gelişme görülmüştür. Ancak örgütsel olarak zayıfladık. Bu yorgunluk ve yıpranma, bizi yeniden örgütleme ve yenilenme olarak kongreye gittik. Bundan sonra en önemli örgütsel görevimiz olan mahalle komisyonlarını yapamadık. Bundan sonra yeni yönetime destek olacağız ve umarız birlikte başarırız.” diye konuştu.

İl eşbaşkanı Cevahir Kayar da konuşmasında; “Bize düşen, irademiz olan vekillerimizin cezaevinden çıkıp özgürlüklerine kavuşması için mücadele etmeliyiz.” dedi.

Kongreye katılan İzmir Milletvekili Murat Çepni ise konuşmasında;

“Bir yerde halkların emeğine karşı saldırı varsa orada direniş vardır. HDP de faşizme karşı direnişin adresidir. HDP yeni yaşamı kurmanın, demokratik bir toplum kurma özleminin adresidir. İçinden geçtiğimiz günler kritik günlerdir. Faşizm sadece bize saldırmıyor, sadece bizi siyaset dışına atmaya çalışmıyor, bizim bilincimize, yüreğimize ve irademize saldırıyor. 7 Haziran’dan beri irademize saldıran bu faşist güçlere evet demeyip boyun eğmeyenler HDP-HDK çatısı altında bir araya geldiler. Biz 7 Haziran 2015’den 25 Haziran 2018 seçimlerine kadar bir gerçeği oraya çıkardık. HDP var olduğu müddetçe bu topraklarda emek-demokrasi-eşitlik umudu asla ortadan kaldırılamaz. İşte bu birlik ve direniş ruhu faşist iktidarı korkutuyor. Her türlü saldırıya karşı HDP yine de birliğini güçlendiriyor. HDP her saldırıdan daha da güçlenerek çıkıyor. Bizim kazandığımız her seçim, her zafer tertemiz alın teriyle dürüstçe alınmış bir zaferdir.

Tüm partilerin en büyük hedefi HDP’dir. İktidar bizi siyaset dışına itmek hatta tümüyle tasfiye etmek istiyor. Biz güçlüyüz arkadaşlar, bazen karamsarlığa kapıldığınız zaman Cumhurbaşkanını dinleyin. En büyük korkuları, tek gündemleri HDP. Tüm kanalları ele geçirip, arkasına devletin tüm gücünü alarak Amed’e gidiyor. Kürt halkı ona kocaman bir “HAYIR” ile cevabını veriyor.

HDP birleştirici bir kuvvettir. Egemenlerin, faşistlerin oyununu boşa çıkartan bir kuvvettir. Biz bu gücümüzü halktan alıyoruz ve her gün büyütmeye devam edeceğiz.  HDP’nin bugün önemini ve üstlendiği misyonu idrak edemezsek geleceği de iyi göremeyiz. Gelecek bizim açımızdan çok berraktır.

Bize yapılan 2 tasfiye hareketi var. Birincisi örgütsel tasfiye, ikincisi siyasi tasfiye hareketidir. Denizli il örgütü de nitelik olarak burada. Bu nitelik yarın bizi milyonlarla buluşturacak. Siyasi tasfiye de, hem sınır dışında Rojova’yı boğmak, hem içeride HDP’yi bitirmek. Rojova modeli şu anda yönetememe krizinde ortaya çıkan mükemmel bir modeldir.

Önümüzde yerel secimler var. Hali hazırda belediyelerin bile direk saraya bağlandığı bir ortamda tüm demokrasi güçlerini bir araya getirmek ve nasıl bir demokrasi istiyoruz, neler yapabiliriz diye yerel demokrasi buluşmalarını başlattık.

Yerel seçimlerde bu buluşmaları, kendi kırmızı çizgilerimizi ihlal etmeden ilkelerimize uygun olarak, beynimizin arkasında hiç bir kirli hesap yapmadan, kim demokrasi istiyorsa dürüstçe gelsin ve konuşalım diyoruz.

Ancak herkes bilmelidir ki HDP seçmeni kimsenin dolgu malzemesi ya da manipülasyon aracı değildir.

Son olarak, il ve ilçe örgüt yönetimleriyle birlikte başta mahalle komisyonları olmak üzere, kadın, gençlik, ekoloji komisyonlarını kurmalıyız. Her bir HDP’li bir komisyonda yer almalıdır. İşçi sınıfının yanında yer alarak mücadelesine destek olacağız.” dedi.

Çepni konuşmasını; “Selahattin ve Figen başkanların dediği gibi, mücadelemiz devam edecektir. Tecrit son bulana kadar, yoldaşlarımız özgür kalana kadar sürecektir. Kazanacağız, mutlaka kazanacağız.” diye bitirdi.

Faaliyet ve mali raporların okunmasından sonra yeni il yönetimi seçildi. İl eşbaşkanlıklarına Kemal Karakaya ve Cevahir Kayar seçildi.

Kongre halayların ardından sona erdi.

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…