HDP, 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, ” ‘Ne istedilerse verdik’ itirafında bulunanlar siyasi ayağı bir türlü bulamamışlardır” dedi.

HDP Merkez Yürütme Kurulu, 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada 15 Temmuz sonrası ilan edilen OHAL ve 4 Kasım 2016’da HDP’ye dönük gerçekleştirilen operasyonla demokratik siyaseti tasfiye edilmek istendiği belirtildi. 15 Temmuz darbe girişiminin göstere göstere geldiği ifade edilen açıklamada, “15 Temmuz’dan önceki Meclis tutanaklarına ve açıklamalarımıza bakıldığında, partimiz işlemekte olan darbe mekaniğine ve yakın ihtimaline karşı defalarca dikkat çekmiş, iktidarı uyarmıştır. Özellikle 28 Şubat 2015’te yapılmış olan Dolmabahçe mutabakatının iktidar tarafından bozulmasının ve Kürt sorununa ilişkin çatışma ve savaş konseptinin yeniden devreye alınmasının darbe mekaniğini tetiklediğini defalarca dile getirmiştir. Her tür darbeye karşı net duruşumuzu defalarca vurgulamıştır” ifadeleri kullanıldı.

“İKTİDAR YAŞANANLARI ‘ALLAH’IN LÜTFU’ OLARAK GÖRDÜ”

“İktidar, durumunu hukuksuzluk, baskı ve adaletsizlikle sağlamlaştırma yolunu seçmiş, yaşananları mutlak iktidarın tesisi için ‘Allah’ın lütfu’ olarak görmüştür. Ülkeyi 2 yıldır OHAL ve KHK rejimi ile yönetmiş, toplumsal muhalefet ve demokratik siyasete karşı baskı ve hukuksuzlukları artırmıştır” denilen açıklamada KHK’lerle gerçekleştirilen ihraçlar da hatırlatıldı:

“YARGI BAĞIMLI VE TARAFLI HALE GETİRİLDİ”

“İktidar on binlerce insanı bir hüküm olmaksızın işinden atmış, cezaevlerini doldurmuştur. Seçilmiş belediyelere kayyımlar atayarak Kürt halkının iradesini gasp etmiş, partimizi demokratik siyasetten tasfiye edebilmek için tutuklama ve saldırılarını sürdürmüş, o dönemki Eş Genel Başkanlarımızı, milletvekillerimizi, belediye eş başkanlarımızı ve üyelerimizi rehin almıştır. Gazetecileri tutuklamış, birçok TV, radyo, gazete, internet yayını, sivil toplum kuruluşları, kadın kuruluş ve derneklerini KHK eliyle kapatmıştır. Yargıya talimatlar vermiş, yargıyı bağımlı ve taraflı hale getirmiştir.

Yeni bir totaliter rejimi ilan edecek, mutlak iktidarı kurumsallaştıracak ortamı sağlamıştır. Kuvvetler ayrılığını, denge denetleme mekanizmalarını ortadan kaldırmış; hukukun üstünlüğü yerine üstünlerin hukukunu tesis etmiş; demokratik hak ve özgürlükleri, kurum ve işleyişleri kullanılamaz hale getiren tek kişi yönetimini kurmuştur.”

“GİRİŞİMİN SİYASİ AYAĞI MEÇHUL BIRAKILMIŞTIR”

Asker ve sivil bürokraside, devletin her kurum ve kademesinde darbeci oldukları iddiası ile insanların tasfiye edildiğine değinilen açıklamada, “Ama girişimin siyasi ayağı meçhul bırakılmıştır. 10 yıl boyunca Cemaat örgütlenmesi ile birlikte devletin birçok kurumunu kadrolaşarak yönetmiş olanlar, ‘ne istedilerse verdik’ itirafında bulunanlar, Gülen’e ‘hasretle dönmeni bekliyoruz’ diyerek seslenenler siyasi ayağı bir türlü bulamamışlardır. Darbe girişimlerinin panzehri demokratik siyaseti ve toplumsal adaleti güçlendirmektir. Darbelerin olmaması için evrensel demokratik hak ve özgürlükler; hukukun, demokratik cumhuriyetin değerleri ve hakları, kurumları işletilmeli ve geliştirilmelidir. Kürt sorununda demokratik ve barışçı bir çözümün gerçekleştirilmesi de yeni darbe ortamlarının doğmaması, darbe mekaniğinin işlememesi için elzem olandır. Türkiye’nin yaşadığı toplumsal, siyasal ve ekonomik sorunların çözümü demokrasi, barış, eşitlik ve toplumsal adaletin tesis edilmesinden geçer. Darbe girişiminin 2nci yılında bir kez daha bu gerçekleri hatırlatarak, demokrasi, barış ve toplumsal adalet mücadelemizi ortaklaştırma ve büyütme irademizi vurguluyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Kaynak: DokuzSekizhaber

 

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…