Özgür Denizli

HDP 25 kadın vekil Meclis’e gönderdi

Resmi olmayan sonuçlara göre, yüzde 11.63’lük oy alan HDP, Meclis’e en çok kadın vekil gönderen tek parti oldu. HDP, 67 vekille Meclis’e girerken bunlardan 25’ini kadınlar oluşturdu.

24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerinin bitmesinin ardından resmi olmayan sonuçlara göre, Halkların Demokratik Partisi (HDP) yüzde 11.62’lik oy alarak Meclis’in 3’üncü büyük  partisi oldu.

Aday belirleme sürecinde, eşit temsiliyet ilkesiyle hareket eden HDP’nin 600 vekil adayından 230’u kadındı. Kadınları ilk sıralardan aday gösteren HDP, parlamento seçimlerinde Meclis’e en çok kadın vekil gönderen tek parti oldu. HDP, 67 vekille Meclis’e girerken bunlardan 25’ini (yüzde37) kadınlar oluşturdu. HDP’nin kadın vekil adaylarının 9’u Meclis’e birinci sıradan girdi.

9 kadın vekil 1’inci sıradan seçildi

HDP’nin Meclis’e birinci sıra adayı olarak gönderdiği kadın vekiller ve illeri şöyle: HDP Eş Genel Başkanı ve İstanbul birinci bölge 1. sıra adayı Pervin Buldan, İzmir Birinci bölge 1. sıra adayı Serpil Kemalbay, Ankara birinci bölge 1. sıra adayı Filiz Kerestecioğlu, Adana 1. sıra adayı Tülay Hatimoğulları, Hakkari 1. sıra adayı Leyla Güven, Mersin 1. sıra adayı Fatma Kurtulan, Batman 1. sıra adayı Feleknas Uca, Muş 1. sıra adayı Gülistan Kılıç Koçyiğit, Siirt 1. sıra adayı Meral Danış Beştaş.

En çok kadın vekil İstanbul’da 

HDP ile Meclis’e ilk kez giren kadın vekiller ise şöyle: Oya Ersoy, Dilşat Canbaz Kaya, Züleyha Gülüm, Tülay Hatimoğulları, Salihe Aydeniz, Remziye Tosun, Semra Güzel, Dersim Dağ, Pero Dündar, Ebru Günay, Ayşe Sürücü, Muazzez Orhan ve Nuran İmir. HDP en çok kadın vekili İstanbul’dan 5, Diyarbakır’dan 4 olarak çıkardı.

Daha önce 7 Haziran 2015 seçimlerinde 80 vekil ile Meclis’e giren HDP’nin milletvekillerinden 32’si kadındı. 1 Kasım 2015’te tekrarlanan seçimlerde 59 milletvekili çıkaran HDP’deki kadın vekil sayısı ise 23 olmuştu.

 

Kaynak: Siyasihaber

Exit mobile version