HDK-Sağlık Kurultayı-2: ‘Kapitalizm, Yerel Yönetimler ve Sağlık’

Halkların Demokratik Kongresi Sağlık Meclisi yerel yönetimlere odaklanan çalışmalarına devam ediyor. Aralık ayında gerçekleşen ilk HDK-Sağlık Kurultayı ‘Kapitalizmin Kentlerine Alternatifimiz Var’ teması ile yapılmış, sağlık nasıl ele alınmalı ve kenti yaşanmaz kılan kapitalizmin sağlık için en büyük tehdit olduğunun altı çizilmişti.
HDK-Sağlık Kurultayı-2. bu hafta sonu (cumartesi ve pazar günleri) İstanbul’da HDK binasında yapılacak. Kurultay cumartesi saat 10’da başlayacak.
Kurultay tema ‘Kapitalizm, Yerel Yönetimler ve Sağlık’ olarak belirlenmiş. Kurultayda ‘Yerel Demokrasi’ masaya yatırılması ve bunun içinde sağlık hizmetlerinin rolünün ortaya konması hedefleniyor.
Kurultay bir panel ve atölye çalışmaları yürütülecek. Panelde HDK’yı oluşturan üç ana akımın Yerel Demokrasi perspektifi ele alınacak. Panelde Kenan Kalyon, Remzi Altınpolat ve Yüksel Genç konuşmacı olacak.
Üç ayrı atölye ile katılımcılar yerel yönetimler-sağlık ilişkisini ele alacak. Birinci atölyede yerellerde sağlık hizmetleri, ikinci atölyede sağlık emekçilerinin sağlık kurumlarında nasıl özne haline gelebileceği işçi denetimi üzerinden ve üçüncü atölyede de sağlıkta toplum katılımı tartışılacak. Kurultayda genel olarak sağlık hizmetlerinin demokratikleşmesi temasına odaklanacak.

İlginizi çekebilir