Hayvan dünyasını hedef alan sömürü biçimlerini dışlayarak adil yaşamı yücelten, modern hayvan hapishanelerinin tümüne itiraz eden vegan tiyatro oyunu ‘Rüya’, 5+ yaş izleyicisine çözümün parçası olduğunu hatırlatıyor. Oyun, İBB Şehir Tiyatroları’nda.

Gülsüm Güler

Bir sonraki gösterimi 4 Aralık’ta, İBB Şehir Tiyatroları Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde gerçekleşecek ‘Rüya’ oyunu, bugün Üsküdar’da bulunan Musahipzade Celal Sahnesi’nde her yaştan seyircisiyle buluştu.

Onlara özgürlüklerini verdiğimizde etlerini yemeyi de düşünmeyiz belki, kim bilir. Böyle bir şey yakın gelecekte mümkün görünmese de her idealin önce düşü görülür. İyiye uzanan değişim, zihni henüz berrak bir çocuğun rüyasıyla başlar. 5+ izleyiciye hitap eden ‘Rüya’ oyunu da çocukların hafızasına hayvan haklarını ömür boyu hatırlatacak tohumlar ekmeye fazlasıyla niyetli.

ruya-6.jpg

‘ORMAN İSTERİZ, KAFESTEYİZ’

Doğal yaşam alanlarından koparılan hayvanların hayvanat bahçelerinde, sirk ve süs havuzlarındaki yaşamını bir çocuğun rüyası ve eşduyum üzerinden seyircisine ulaştırmayı hedefleyen oyun, günümüz dünyasına devletler-halklar ve siyasi arena üzerinden bakıldığında bir temsil koyuyor ortaya. Hayvanlar ve insanlar, halklar ve yöneticiler, işçiler ve patronlar… Kafeste tutulan hayvan temsilleri gündelik hayatta karşılaşılabilecek insan karakterlerini de akla getiriyor. Biri kafesten bir an önce kaçma planı yapacak cesaretteyken, öbürü iyi tarafından bakmaya çalışıyor; biri umutsuz, uçmayı bile unutmuşken biri bir gün bu hapishaneden ve şartlarından kurtulacağına inanıyor. Maymun karakterin “aç değiliz açıkta değiliz, başımızı sokacak sıcak bir yer” diye teselli olmaya çalışırken kutup ayısının asıl bu şartların kendisi için işkence olduğunu haykırması ve diğerlerine de bunu hatırlatması gibi.

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…