Seçim sonuçları ile ilgili vatandaşların yaygın kaygısı ve CHP, HDP ve Adil Seçim Platformu’ndan açıklama, sahiplenme talepleri ile ilgili basına demeçler verilmeye başlandı. HDP hayalet seçmenleri arıyor ve Barış Yarkadaş  haberleri basında yer aldı. Yarkadaş, 50 bin sandıktan veri alamadıklarını, 20 bin sandıkta CHP’den kimsenin olmadığını,  bu durumun toplam seçmenlerin yüzde 25’ini kontrol edemedikleri anlamına geldikleri özeleştirisini yaptı.

HDP ise geçersiz oylara ve hayalet seçmenleri dile getirdi. Geçersiz oy sayısının  700 binden 1 milyon 52 bine yükseldiği, HDP’nin sıfır oy aldığı sandıklarda geçersiz oyların fazlalılığına dikkat çekti.

HDP ‘hayalet seçmen’leri arıyor

HDP bünyesinde oluşturulan komisyon, geçersiz oyların çıktığı sandıkları incelemeye başladı. İlk sonuçlara göre en çok geçersiz oy, HDP’nin görevlisinin olmadığı sandıklardan çıktı! Komisyon ayrıca boşaltılan yerleşim yerlerinde seçmen kaydı olan önemli sayıda seçmenin nerede oy kullandığının belirli olmadığını da tespit etti.

Seçim sonuçlarını incelemeye alan HDP ilginç sonuçlara ulaştı. Türkiye genelindeki geçersiz oy sayısının rekor oranda artarak 1 milyon 52 bine ulaştığını belirten HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen “En çok geçersiz oyun bizim sıfır oy aldığımız ve görevli bulunduramadığımız sandıklar olması tesadüf mü?” diye sordu

Cumhuriyet’ten Mahmut Lıcalı’nın haberine göre 24 Haziran seçim sonuçlarını toplantılar yaparak değerlendiren HDP, seçim sonuçlarını teknik anlamda analiz etmeye başladı. Parti bünyesinde oluşturulan komisyon, Türkiye genelinde geçersiz oyların çıktığı sandıkları tek tek inceliyor. Yapılan çalışmalarda ortaya çıkan ilk sonuçlara göre geçersiz oyların çıktığı sandıkların çoğu HDP’nin ağırlıklı olduğu sandıklar. HDP’nin hiç oy alamadığı 26 bin sandıkta toplam 118 bin geçersiz oy çıktığı belirlenirken, geçersiz oyların yarısının çıktığı sandıklarda HDP’nin oyunun 10’u geçmediği tespit edildi. Çalışmada, en çok geçersiz oyun, HDP’nin görevlisinin olmadığı sandıklardan çıktığı da tespit edildi.

Komisyon ayrıca boşaltılan yerleşim yerlerinde seçmen kaydı olan önemli sayıda insanın nerede oy kullandığının belirli olmadığını da ortaya çıkardı. Bu seçmenlerin nereye taşındığı, oy kullanıp kullanmadığına ilişkin de değerlendirmeler yapılıyor.

24 Haziran seçimlerinde Türkiye genelindeki geçersiz oy sayısı rekor oranda artarak 1 milyon 52 bin 269 olmuştu. Parlamento seçimlerinin yapıldığı 1 Kasım’da geçersiz oy sayısı yaklaşık 700 bin dolayındaydı.

‘İZAHAT GEREKTİREN BİR TABLO’

HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, söz konusu durumun izahat gerektiren bir tablo olduğunu belirterek, “Türkiye’deki toplam 1 milyon geçersiz oyun yarısı bizim 1 ila 10 arası oy aldığımız sandıklar. En çok geçersiz oyun bizim sıfır oy aldığımız ve sandık kurulu görevlisi bulunduramadığımız sandıklar olması tesadüf mü?” diye sordu.

Seçimlerde doğu ve güneydoğudaki 10 ilde geçersiz oyların ortalaması yüzde 3.11’ü buldu. Bu oran 7 Haziran 2015’te yüzde 2’ydi.

HDP’deki seçim sonuçlarını araştıran komisyonun ayrıca boşaltılan yerleşim yerlerinde gösterilen, seçmen kaydı olan önemli sayıda insanın nerede oy kullandığının belirli olmadığını da tespit ettiği belirtildi. HDP’nin bu seçmenlerin nereye taşındığı, oy kullanıp kullanmadığına ilişkin de değerlendirme yaptığı ifade edildi.

CHP’li Yarkadaş: 50 bin sandıktan veri alamadık, 20 bin sandıkta kimse yoktu

CHP parti meclisi üyesi ve eski milletvekili Barış Yarkadaş, partisinin 24 Haziran seçimlerinde 50 bin sandıktan veri alamadığını ve 20 bin sandıkta partinin müşahidinin bulunmadığını söyledi.

Halk Tv’de ‘Medya Mahallesi’ yayınına katılan Yarkadaş, sözlerine, geçen yıl yapılan anasa referandumunun ardından partisinin toplantısında sorduğu soruya aldığı yanıtı paylaşarak başladı: “Toplantıda bir soru sordum: Kaç sandıkta görevlimiz yoktu diye. Tatmin edici bir cevap alamayınca kendim açıkladım. 9 bin 700 sandığa görevli koyamadık. Bu da oyların yüzde 6’sını kontrol edememek demektir.”

24 Haziran seçimlerinin ardından toplanan parti meclisinde sözcü Bülent Tezcan’ın “24 Haziran’da 50 bin sandıktan veri alamadık” dediğini aktaran Yarkadaş, “50 bin sandık ne demektir biliyor musunuz? Basitleştirerek anlatayım. 50 bin sandık, biz oyların yüzde 25’ini kontrol edemedik demektir” dedi.

Yarkadaş, 20 bin sandıkta ise CHP’den hiç kimsenin olmadığını söyledi.

 

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…