İstanbul Bahçelievler’de bir hasta psikiyatri uzmanı Fikret Hacıosman’ı vurdu. Saldırgan gözaltına alınırken doktor yaşamını yitirdi.

Psikiyatri uzmanı Fikret Hacıosman, eski hastası olduğu öğrenilen saldırgan Serhat T. tarafından vuruldu. Olayın ardından akrabasının evine kaçan Serhat T, evdekileri rehin aldı. Müzakereci polislerin de devreye girmesiyle silahını dışarı atan Serhat T, gözaltına alındı.

Medicana Bahçelievler Hastanesi’nden yapılan ilk açıklamada, Fikret Hacıosman acil müdahalesi yapılarak ameliyata alındığı ve yoğun bakımda tedavisinin sürdüğü belirtildi.

Hastane, akşam saatlerinde yaptığı ikinci açıklamada, Hacıosman’ın hayatını kaybettiğini duyurdu. Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“2 Ekim 2018 tarihinde tedavi ettiği hastası tarafından ateşli silahla saldırıya uğrayan ve yoğun bakımda tedavi altına alınan Ruh ve Sinir Hastalıkları Uzmanı Dr. Fikret Hacıosman, yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetmiştir. Yaşanan saldırı sonrasında ameliyata alınan ve tedavisi titizlikle takip edilen doktorumuz Fikret Hacıosman; yaşamsal fonksiyonlarının geri döndürülememesi nedeniyle saat 21.55’te vefat etmiştir.”

Açıklamada, Fikret Hacıosman anısına 3 Ekim Çarşamba günü, saat 12.00’de, Medicana Bahçelievler Hastanesi önünde bir tören düzenleneceği ve basın açıklaması yapılacağı aktarıldı.

SALDIRGAN: İLAÇLARINI İÇ KURTULURSUN DEDİ, SİNİRLENDİM

Serhat T.’nin ilk ifadesinde, doktorunu “kendisiyle dalga geçtiğini düşündüğü” için vurduğunu söylediği belirtildi.

Serhat T.’nin, “Doktoruma zenginlerin yaşamından etkilendiğimi, onların o eğlence hallerini gördüğümde kin beslemeye başladığımı anlatıp, yardım istedim. Bu duygudan nasıl kurtulabileceğimi sordum. Ancak o benimle alay ederek ‘Sana yazdığım ilaçları tam ve zamanında içersen kurtulursun’ dedi” ifadelerini kullandığı öğrenildi. Serhat T, sinirlendiğini ve silahını çekerek ateş ettiğini söyledi.

İstanbul Tabip Odası konu ile ilgili tepkisini basın açıklması ile duyurdu ve hekimleri yarın 12.30’da eyleme çağırdı.

Sağlıkta şiddet sona ersin

İstanbul Bahçelievler Medicana Hastanesi’nde görev yapmakta olan meslektaşımız, Dr. Fikret Hacıosman bugün öğle saatlerinde görevi başında iken S.T. isimli hastası tarafından silahlı saldırıya uğramış, başından vurularak ağır şekilde yaralanmıştır.  Durumu kritik olup, meslektaşlarının desteğiyle yaşam mücadelesini sürdürmektedir. 

İstanbul Tabip Odası olayın yakın takipçisidir. Haberin duyulmasının hemen ardından Yönetim Kurulu üyeleri hastaneye giderek olay yerinde değerlendirmede bulunmuş, başhekim ve aile üyeleri ile görüşmüştür.

Çalışan sağlığı ve güvenliği, sağlığın korunmasının temel bir bileşenidir. Ancak bugün sağlık sistemi kendi çalışanlarının sağlığını bile koruyamamaktadır.  Yaşam hakkını koruyamayan bir sağlık sistemi sağlıksızdır.

Her geçen gün başka bir meslektaşımıza, çalışma arkadaşımıza şiddet haberini alıyoruz.  Sağlıkta şiddetin hiçbir biçimine ister fiziksel, ister sözel olsun,  alışmayı, kanıksamayı, duyarsızlaşmayı REDDEDİYORUZ!

Ayrıca bu olay psikiyatrik sorunları olan 18 yaşındaki bir gencin silaha erişimi, bireysel silahlanmanın sadece sağlık çalışanları için değil toplum sağlığı açısından oluşturduğu tehdidin boyutlarını da göstermektedir. Bireysel silahlanmanın önlenmesi ve sağlık hizmeti verilen kurumlarının güvenliğinin sağlanması ACİL bir zorunluluk haline gelmiştir.

Dr. Fikret Hacıosman’a desteğimizi ifade etmek, güç vermek ve bu vahşi saldırıyı kınamak amacıyla, tüm hekimleri ve sağlık çalışanlarını 3 Ekim 2018 Çarşamba günü 12:30’da olayın gerçekleştiği Bahçelievler Medicana Hastanesi önünde toplanmaya ve saat 13:00’de yapılacak basın açıklamasına katılmaya davet ediyoruz.

 

 

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…