Üniversite hastanelerindeki sağlık çalışanlarına aylardır maaşları ödenmiyor. Ameliyatların dahi aksadığını belirten Prof. Saip, hastanelere acilen bütçe ayrılmasını istedi

Üniversite hastanelerindeki yaşadıkları sorunlarına dikkat çekmek isteyen sağlık çalışanları eylem İstanbul’da eylem yaptı. İstanbul Tabip Odası (İTO) ve Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Aksaray Şubesi çağrısı üzerine İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin ana kapısı önünde basın açıklaması yaptı. “Hastanelerimize sahip çıkıyoruz, haklarımızı istiyoruz” pankartının açıldığı eylemde, “İnsanca yaşamak istiyoruz”, “Sağlıkta tasarruf ölüm demektir”, “Üniversiteler halkındır yok edilemez” sloganları atıldı. Eyleme, İTO Başkanı Dr. Pınar Saip, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Genel Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın yanı sıra çok sayıda hekim ve sağlık çalışanı katıldı. Taleplerini içeren basın metnini okuyan SES Aksaray Yönetim Kurulu Üyesi Aynur Gürcan ise, “Taleplerimiz karşılanıncaya kadar eylemimiz devam edecek” dedi.

Ameliyatlar aksıyor

Üniversite hastanelerinin iflasın eşiğine geldiğini söyleyen SES Aksaray Şube Başkanı Aydın Erol, “Borçlarını ödeyemediği için firmalar ihalelere katılmıyor. Bu yüzden sağlık hizmetleri aksıyor. Hemşire arkadaşlarımızın alamadığı ücretler nedeniyle kurumdan ayrılmalarına neden oldu. Hemşire arkadaşlar haklı olarak daha iyi ücret alacak başka hastaneleri tercih ediyorlar. Bu yüzden ameliyatlar aksıyor. Yönetimle görüştüğümüzde sonuç alamıyoruz. Biz yaklaşık 1 aydır bu eylemin örgütlenmesi için yaptığımız çalışmalarda İstanbul Üniversitesi kılını kıpırdatmazken baskı uyguluyor, soruşturmalarla tehdit ediyor. Elbette ki biz bu baskılara boyun eğmedik etmeyeceğiz” vurgusu yaptı.

Harekete geçilmeli

İTO Başkanı Pınar Saip de, sağlıkta hekimin yeri ne kadar büyükse sağlık çalışanlarının da rolünün o denli büyük olduğunun altını çizdi. 2011 yılından itibaren üniversite hastanelerinde uygulanmaya başlayan ‘sağlıkta dönüşüm’ yasasının yarattığı sonuçlara dikkat çeken Saip, “Yapılan işlemlerden çok daha fazla SGK geri ödemeleri bunun çok daha gerisinde kalmaktadır. Ayrıca; sürekli taşınacağımız endişesiyle çalışanlar arasında sürekli bir kafa karışıklığı var. Biz bir an önce genel bütçeden acilen bir desteğin gelmesini istiyoruz. Öğretim üyeleri, sağlık çalışanları ve idareciler bir araya gelip sorunları çözmeli. Yoksa halkımız bu hastaneleri kaybedecek. Buraların çökmesi, hastalarımızın özel hastanelere mecbur kalması demektir. Bu yüzden kamuoyundan gerekli desteği almak istiyoruz” dedi.

Kaynak: Yeni Yaşam

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…