Yargılandığı dava, dosyasına eklenerek hastaneye gönderilen bir tutuklu, doktor tarafından ‘Ben milliyetçiyim. Seni masada bırakabilirim’ denilip ameliyat edilmedi. Ankara Tabip Odası, ‘damgalama yapılıyor’ dedi

Cezaevlerinin sağlığa elverişsiz koşulları, tecrit, hücre tipi ring aracıyla hastaneye götürülme ve kelepçeli tedavi dayatması hasta tutukluların sağlık sorunlarını arttırıyor. Bunların yanı sıra hasta tutukluların dosyalarına “Dikkat! Kaçar-kaçırılır” ve yargılandığı örgüt isimleri yazılarak milliyetçi doktorlara hedef gösteriliyor. Bu uygulama milliyetçi hekim ve sağlık personellerinin tutukluya kötü muamelede bulunma ve tedavi etmemesine neden oluyor.

‘Seni masada bırakabilirim’

İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi Hasta Mahpuslar Raporu’nda yer alan başvuru, durumun geldiği boyutu gözler önüne seriyor. Kayseri Bünyan Cezaevi’nde M.Y. adlı hasta tutuklu gönderdiği mektubunda benzer bir olaydan bahsediyor. M.Y., götürüldüğü Bünyan Devlet Hastanesi doktorunun kendisine, “Ben senin göğüs kafesini bir ameliyatla düzeltebilirim ama yapmıyorum. Çünkü ben ülkücüyüm, seni ameliyata alırsam milli duygularıma yenik düşerim, seni masada bırakabilirim, onun için yapmıyorum” dediğini aktardı.

‘Yasalara aykırı’

Hastalar arasında ayrımcılık yaratan bu uygulama hekimlik etik değerlerine, uluslararası bildirge ve sözleşmelerine, insan haklarına ve evrensel hukuk ölçülerine aykırı bir durum teşkil ediyor. Ankara Tabip Odası (ATO) İnsan Hakları Komisyonu Üyesi Dr. Onur Karahancı, hasta tutukluların sağlık dosyalarına söz konusu ibarelerin yazılmasının ve hekimlerin buna göre tutum almasının insan hakları, hasta hakları ve mevcut yasalara aykırı olduğunu hatırlattı. Karahancı, “Biz bu uygulamaya ‘damgalanma’ diyoruz. Hasta ile hekim arasına girecek, güven ilişkisini bozacak her türlü uygulama damgalama oluşturur. Hastanın adı, soyadı ve hastalığı dışında hiçbir bilgi hekime verilemez, hekim de bunu istememeli. Hastaların dosyalarına bahsedilen ibarelerin yazılmasına hekimin kendisinin tepki göstermesi gerekir” dedi.

‘Koğuşlarında bile var’

Tabip odaları olarak cezaevlerini ziyaret ederek bu konuda uyarılarda bulunduklarını ifade eden Karahancı, “Hastanın cezasını, neden tutuklu olduğunu, kaçabilir ibarelerinin yazılı olmaması gerektiğini özellikle vurguladık. Onlar da buna dikkat edeceklerini söylediler. Hatta kaldıkları hasta koğuşlarının giriş kapısında da herkesin görebileceği şekilde yazıyor bu ifadeler” bilgisini verdi. Konuya dair son zamanlarda ciddi bir duyarsızlığın oluştuğunun altını çizen Karahancı, “Hekimlerin etik davranmadığı, ayrımcılık yaptığı, gerekli ilgiyi göstermediği belirtiliyor. Biz bu konuda soruşturmalar açıyoruz. Eğer sabit görülürse disiplin cezaları uyguluyoruz. Bu konuda da çok ciddi soruşturmalar var. Özellikle Ankara,İstanbul,İzmir ve bölge illerinden ciddi ciddi şikayetler geliyor” diye belirtti.

Kaynak: Yeni Yaşam

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…