Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi: İnsan onuruna yakışır tedavi zorunludur

Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi 262’inci haftada Bolu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan Bahattin Salhan’ın durumuna dikkat çekti.

Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi 262’inci haftada İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi önünde hasta tutukluların durumuna dikkat çekmek için basın açıklaması yaptı. Açıklamaya Ankara Emek ve Demokrasi Güçleri, Düşünceye Özgürlük Girişimi temsilcileri yanı sıra onlarca kişi katıldı. Açıklamayı yapan İHD Ankara Şube Eşbaşkanı Fatin Kanat, cezaevlerinde binlerce hasta tutuklunun çok zor koşullarda yaşamını devam ettirmeye çalıştığını belirterek, “Kelepçeli muayene ve tek kişilik, havasız ring araçları ile hastane sevkleri adeta işkenceye dönüşmüş durumdadır” dedi.

‘Beyin travması nedeniyle ameliyat edilmiş’

Bu hafta Bolu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan hasta tutuklu Bahattin Salhan’ın durumuna dikkat çekeceklerini vurgulayan Kanat, Salhan’ın 1997 yılında başından vurulduktan sonra tutuklandığını, beyin travması nedeniyle ameliyat geçirdiğini ve yaşamı boyunca devam edecek şekilde ilaç kullanmak zorunda olduğunu belirtti. Salhan’ın beyninde oluşan hasar nedeniyle vücudunun sol tarafında uyuşmalar, tutumalar, nöbet geçirmeler, unutkanlıklar baş ağrıları ve baş dönmeleri meydana geldiğini söyleyen Kanat, Salhan’ın 2016 yılının Nisan ayında Diyarbakır’dan Bolu’ya sevk edildiğini aktardı. Kanat, “Bolu Cezaevinde yaşadığı rahatsızlıklar ve F tiplerinin kötü koşulları hastalıklarını oldukça arttırmıştır. Hastaneye götürüldüğü zaman kelepçeleri çıkarılmamıştır, itiraz olduğu zamanda tedavi edilmeden cezaevine geri getirilmiştir” şeklinde konuştu.

“Bahattin Salhan hastalığı nedeniyle kabalık bir yerde bulunması, geçici değil kalıcı ve insan onuruna yakışır şekilde tedavi edilmesi zorunludur” diyen Kanat, “ hayati risk taşıyan bir mahpusun sağlığa erişim hakkı kesintisiz ve acilen tanınmalıdır” dedi.

Kaynak: Yeni Yaşam

İlginizi çekebilir