Hasankeyf eylemine müdahale: 33 Gözaltı

Polis, Hasankeyf’i sular altında bıkacak projeyi, protesto eden HDP Gençlik Meclis üyelerine müdahale etti. HDP Batman Milletvekili Başaran, müdahaleye, “Anayasa aykırı” diyerek tepki gösterdi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman Gençlik Meclisi üyeleri, tarihi Hasankeyf’in sular altında bırakılmak istenmesine karşı, ilçede basın açıklaması yapmak istedi.

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre, HDP Batman il yöneticileri ve HDP’li gençler, açıklama için Hasankeyf’e gitti. Açıklamanın yapılacağı Sehir Terası ile çarşı merkezi, polis ve jandarma tarafından ablukaya alındı. Polis, abluka altına aldıkları alana, gençlerin girişine izin vermedi.

Polis gençleri darp etti

HDP’li gençler, daha sonra HDP ilçe binası önünde açıklama yapmak istedi, ancak polis “valilik kararı”nı gerekçe göstererek izin vermedi. Gençler, polis engeline karşı açıklama yapmak için harekete geçince, polis, gruba müdahale etti. Gazeteci Sonya Bayık ile 32 HDP’li genç darp edilerek gözaltına alındı.

Gözaltı aracında darp iddiası

Gözaltı aracının içine biber gazı sıkıldığı belirtilirken, gözaltına alınanların birçoğunun vücudunun çeşitli yerlerinde darp izleri olduğu belirtildi. Gözaltı aracının içine de plastik mermi sıkıldığı öğrenildi. Gözaltına alınanların, sağlık kontrolü için Hasankeyf Devlet Hastanesi’ne götürüldü.

HDP: Derhal serbest bırakın

HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu Sözcüsü ve Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, basına gönderdiği yazılı açıklamada, polisin müdahalesine tepki gösterdi. Başaran’ın açıklaması şöyle:

“Gözaltı sırasında otobüsün içine biber gazı sıkılması, insanların darp edilmesi işkenceci mantığın ürünüdür. AKP-MHP ittifakının ve İçişleri Bakanı’nın, insanlara işkenceyi ve kötü muameleyi reva gören bu yaklaşımını en sert biçimde bir kez daha protesto ediyoruz.

“Sadece tarihi mirası değil oradaki bitki örtüsünü ve hayvan çeşitliliğini de yok edecek olan bu projeye karşı durmak, her insanın sorumluluğudur. Hasankeyf’i boğarak yok etmeyi amaçlayan baraj projesi, her yönüyle Türkiye’nin 1983 yılında imzacısı olduğu Dünya Kültürel ve Doğal Mirasının Korunmasına Dair Sözleşme’ye aykırıdır.”

“Ayder’i kirlettik diyenler Hasankeyf’i yıktık dememek için adıma atmalı”
“Bir dünya mirası olan Hasankeyf’i kurtarmak için henüz geç olmadığını söyleyenlerin seslerine kulak verilmeli, insanlık mirasını korumak için bu anlamsız ve yıkıcı baraj projesinden derhal vazgeçilmelidir” diyen Başaran, son olarak şunları vurguladı:

“Ayder’i rezil ettik, kirlettik’ diyenler, yarın da ‘Hasankeyf’i yıktık, mahvettik’ dememek için derhal adım atmalıdır. Hasankeyf, tüm yönleri ile keşfedilmeyi bekleyen bir hazinedir. İnsanlık tarihine ve kültürüne saygı duyan tüm kişi, kurum ve kuruluşları Hasankeyf’i kurtarmak için adım atmaya çağırıyoruz. ”

Anayasal haklarını kullanırken gözaltına alınanların derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz.”

* Fotoğraflar: MA

Kaynak: Bianet

İlginizi çekebilir