Hasankeyf betona gömülüyor!

Ilısu Barajı’nın suları altında bırakılmak istenilen 12 bin yıllık tarihe sahip Hasankeyf’te, tarihi kale ve mağaralar betonla kaplanmaya devam ediliyor. 

Yapımı devam eden Ilısu Barajı nedeniyle sular altında bırakılmak istenilen 12 bin yıllık tarihe sahip Hasankeyf’te, yıkım devam ediyor. Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) tüm kriterlerini yerine getirmesine rağmen hükümet düzeyinde bir başvuru bugüne kadar yapılmadığı gerekçesiyle Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınmayan tarihi kent betona gömülüyor. Bugüne kadar yapılan taşıma işlemleriyle Eyyübi Camii, Artuklu Hamamı, Zeynelbey Türbesi, İmam Abdullah Zaviyesi, Roma Kapısı’nın yanı sıra tarihi minareler de yerinden söküldü. Yerinden koparılan Eyyübi Camii ve minaresinin bulunduğu alanın üzerine dün beton döküldü. Tarihi kentin siluetinin tamamı neredeyse yok olurken, betonla kaplanmak üzere tarihi kalede de yıkım işlemi sürüyor.

Beton kaplaması Mayıs’ta bitecek 

Tarihi kalenin neredeyse yarısından fazlası betonla kaplanırken, Mayıs ayına kadar da tümünün betonla kaplanması bekleniyor. Tarihi kentin kanyon bölgesindeyse birçok alan betona gömüldü. Bugüne kadar kentin yüzde 25’lik kısmında kazı işlemlerinin yapıldığı belirtilirken, birçok mağarası da betonla kapatıldı. Yedi katlı mağaraların dahi olduğu kentte, mağara girişlerinin betonla kaplama işlemleri devam ediyor.

Set yükseliyor 

Hasankeyf’in kuzeyinde bulunan Raman Dağı eteklerinden kamyonlarla getirilen kaya parçalarıyla Dicle Nehri ile kale duvarlarına paralel bir set inşa edilme çalışması devam ediyor. Set ile Hasankeyf kalesinin çökmesinin engelleneceği iddia edilirken, setin yüksekliği gün geçtikçe büyüyor. Set, aynı zamanda tarihi siluetin de yok olmasına neden oldu.

Taşıma işlemlerinde büyük rant 

Bugüne kadar yapılan taşıma ve dolgu işlemlerinin toplam maliyetinin 500 milyon TL olduğunu belirten yetkililer, bunun 250 milyonunun sadece taşıma işlemleri için harcandığını ifade etti. Batman genelinde yapımı süren 8 Hidroelektrik Santralleri (HES) projesi ve baraj için harcamalar yapılırken, bugüne kadar Hasankeyfli yurttaşlar için inşa edilen evler ise bitirilmedi. Yeni kurulan yerleşkede birçok Hasankeyfli’ye ev verilmezken, yetkililerin, bu konuyu seçim malzemesi haline getirmek amacıyla önümüzdeki günlerde yurttaşlarla konuşacağı ifade ediliyor.

Tarihi camilerde tahribatlar 

Hasankeyf’te tüm bunlar yaşanırken, taşıma işlemleri Danıştay kararına rağmen önümüzdeki günlerde devam edecek. Taşınan tarihi eserlerin maruz kaldığı tahribat bilinmezken, kepçe darbeleri alan tarihi El-Rızk Camii’ndeki büyük tahribatlar dikkat çekiyor.

Kaynak: Yeni Yaşam

İlginizi çekebilir