Arap Alevilerin her yıl 14 Mart’ta kutladığı Haririt Edar Bayramı bu yıl deprem gölgesinde kutlandı. Binlerce yıldır kutlanan bayram bu yılda unutulmadı. Depremin ilk gününden beri dayanışmayı büyüten Hatay Deprem Dayanışması bayramın sütlaçlarını dağıttı.

Hazırlanan sütlaçlar Samandağ, Defne ve Antakya ilçelerinde halka dağıtıldı.

“Yüzlerce yıllık kültürümüzün, tarihsel dokumuzun enkaz altında kalmasına izin vermiyoruz! Birlikte iyileşecek, birlikte kurtulacağız!” diyen Hatay Deprem Dayanışması adına Siyasi Haber‘e konuşan Hülya Kavuk, Haririt Edar Bayramı’nın binlerce yıllık bir gelenek olduğunu belirterek, “Haririti Edar, birlik, beraberlik, dayanışma, barış, paylaşma ve kardeşlik değerlerini barındıran önemli bir gelenektir. Geçmişte ineği olmayanlara süt verilerek evlerde haririt (sütlü muhallebi) pişmesi sağlanırdı. Haririt Edar ipeğin beyazını sütlacın beyazı ile örtüştüren bir gelenektir. İpek böceklerinin beslendiği dut yaprakları için bereketli bir yıl temennisi ile 14 Mart´ta (rumi; evvel edar) günü kutlanan ve bu günde sütlü muhallebi yapılıp dağıtılan bir kültürel bayramımızdır” dedi.

Hatay’ın büyük bir yıkıma uğradığını belirten Kavuk, “Hatay Deprem Dayanışması olarak hem gelenek ve göreneklerimize sahip çıkmak için hem de deprem denilen bu katliamı yaşayan halkımıza bir nebze nefes aldırmış olmak ve dayanışmayı güçlendirmek için sütlaç yapıp dağıttık” ifadelerini kullandı.

Sütlaç dağıtımı yaparken insanlardan çok güzel tepkiler aldıklarını anlatan Kavuk, “Çünkü burada hemen hemen her evde yıllardır asla aksatılmadan 14 Mart’ta sütlaç yapılırdı. Sütlaç yapamayan komşu varsa yapanlar ona verirdi. Ama şu an sokakta kalan Antakya halkı bizlerin bunu yapmış olmasından çok büyük bir mutluluk duydu.” dedi.