Harbiye’de transfobik saldırı: Benim yaşamım da kutsal herkes gibi

bianet’e konuşan trans kadın Beren Ecmel, “Yetkili isimler her gün bizleri hedef olarak gösterirken canı isteyen de kolaylıkla bize saldırma hakkını kendinde bulabiliyor. Oysa böyle bir hakkı yok kimsenin. Benim yaşamım da kutsal herkesin gibi. Bunun anlaşılmasını istiyorum” diyor.

UYARI: Bu haber şiddete ilişkindir. Detaylara girilmese de yaşananlar aktarılmaktadır. İçerik daha önce şiddete, ayrımcılığa, nefrete uğrayan ya da şahit olan kişiler için o anları tetikleyebilir, travmatik etkiler yaratabilir. Böyle bir durumda size destek olabileceğini düşündüğünüz ruh sağlığı uzmanına ulaşabilir, şehrinizdeki LGBTİ+ oluşumu ile bağlantıya geçebilir veya destek için 17 Mayıs Derneği’ne yazabilirsiniz.

“Saldırganlar hakkında suç duyurusu yapacağım. Şişli Asayiş Büro’dan ekipler geliyor. Olayın peşindeler. Sorumluların yakalanıp cezalandırılmasını istiyorum. Dışarıda kimsenin bir güvenliği yok. Bunu çok iyi anladım bu saldırı ile birlikte.

“Şaşırıyorum. Erkeklerin, seni öldürme cesaretini kendilerinde bulabilecekleri bir dünyada yaşıyoruz bu o kadar üzücü ki. Bir o kadar da üzücü olan durumsa, yetkililerin açıklamaları.

Trans kadın Beren Ecmel’e ve arkadaşı Asya’ya dün gece (25 Temmuz 2021, Pazar) İstanbul Harbiye’de transfobik bir kişi önce sözlü ardından kesici aletle saldırdı.

“Hakkı yok”

bianet’e konuşan Ecmel, “Buradaki polis memurları olayın aydınlatılması için elinden geleni yapıyor. Fakat sorun bu değil. Yetkili isimler her gün bizleri hedef olarak gösterirken canı isteyen de kolaylıkla bize saldırma hakkını kendinde bulabiliyor. Oysa böyle bir hakkı yok kimsenin. Benim yaşamım da kutsal herkes gibi. Bunun anlaşılmasını istiyorum” dedi.

kaos GL’de yer alan habere göre, hastanede ilk müdahalesi yapılan Ecmel’in arkadaşı Asya, 17 yaşındayken kendisinin de yüzüne yanıcı maddeyle saldırdıklarını hatırlatarak çektiği videoda “Benim arkadaşımın yüzünü deldiler. Bize durduk yere saldırdılar. İnsanız biz, kimseye bir zararımız yok. Biz hakkımızı istiyoruz artık, adalet istiyoruz. İnsanız biz, kimseye bir zararımız yok!” dedi.

Ecmel’in başka bir arkadaşının paylaştığı bilgiye göre olay yerinin incelenmesi için bugün şikâyette bulunulacak.

Kaynak: Bianet-Evrim Kepenek

İlginizi çekebilir