Halkevleri’nin avukatlarından Sercan Aran, Ankara’da beş Halkevleri şube yöneticisinin gözaltına alınmasının nedeninin şubelerde düzenlenen etkinlikler sırasında duvarlarda asılı olan fotoğraflar olduğunu söyledi.

Halkevleri Hukuk Dairesi’nden Avukat Sercan Aran, Ankara’da Halkevleri’ne yönelik operasyon hakkında bianet’e değerlendirmelerde bulundu.

Keçiören Halkevi Şube Başkanı Şebnem Yar, Mutlu Halkevi Şube Başkanı Seher Gümüşay, Eryaman Halkevi Şube Başkanı Şenay Güner ve Tuzluçayır Halkevi Şube Başkanı Dilara Doğanbaş’ın evleri kolluk güçleri tarafından basılarak dün gözaltına alınmışlardı.

Ayrıca Tuzluçayır, Keçiören, Eryaman, İlker ve daha önce izinsiz eğitim-öğretim faaliyeti yürütüldüğü iddiasıyla mühürlenen Mutlu Halkevi şubelerine operasyon düzenleyen polis arama yaptı.

Avukat Aran, gözaltındaki müvekkillerinin bu akşam saatlerinde Emniyet’te ifadelerinin alınacağını, yarın da savcılığa çıkarılacaklarını tahmin ettiklerini söyledi.

“Sosyal medya hesaplarındaki fotoğrafları incelemişler”

Avukat Sercan Aran, operasyonun gerekçesinin şubelerde düzenlenen etkinlikler sırasında duvarlarda asılı olan Deniz Gezmiş, Mahir Çayan fotoğrafları olduğunu ve şube başkanlarının bu çerçevede “Terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla gözaltına alındıklarını söyledi:

“Sosyal medya hesaplarında paylaşılan şubelerde yapılan etkinliklere dair fotoğrafları incelemişler ve etkinliğin yapıldığı yerdeki fotoğraflardan yola çıkarak terör örgütü propagandasına bağlamışlar.”

“Keçiören Şube Başkanı’nın 9 aylık bebeği var”

Gözaltına alınanların şu an Ankara Emniyet Genel Müdürlüğü’nde Terörle Mücadele Şubesi’nde gözaltında tutulduklarını belirten avukat Aran, dünden beri müvekkilleriyle görüşebildiklerini söyledi.

Gözaltına alınanlardan Keçiören Şube Başkanı Şebnem Yar’ın 9 aylık bebeği olduğu bilgisini veren Aran, bebeğin emzirilmesiyle ilgili bir sorun yaşadıkları bilgisini aktardı:

“Bebeğin anne sütüne ihtiyacı olduğunu belirterek savcıyla görüştük ve derhal bırakılmasını talep ettik. Çocuğu olduğunu, kaçma şüphesi olmadığını ifade ettik.

“Kendisi de emzirme konusunda yardımcı olacağını söyledi.

“Dün biz bebeği alıp götürdüğümüzde yarım saat falan Terörle Mücadele Şubesi’nde bebekle beklemek zorunda kaldık. ‘Bebeği siz getiremezsiniz, veremezsiniz’ dediler. Sorun yarım saat sonra çözüldü. Bugün de babası götürdü ve herhangi bir sorun yaşanmadı. Akşam da tekrar götüreceğiz.”

Kaynak: Bianet-Ekin Karaca

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…