Hükümetin kamu harcamalarında kesintiye gidip savunma ve Saray harcamalarını üç katına çıkardığını belirten HDP’li Garo Paylan, ”Açlık sınırının 2 bin TL olduğu bir ülkede bir kalemde trilyonları harcayan bir Saray olmamalı” dedi.

AKP hükümeti tarafından hazırlanan 2019 yılı bütçesi, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülmeye başlandı.
Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi olan HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, hazırlanan 2019 yılı bütçesini ve bütçe içerisinde yer alan harcama kalemlerine ayrılan payların topluma yansımalarının nasıl olacağını Mezopotamya Ajansı’na (MA) değerlendirdi.

‘Vergi zenginden değil yoksuldan alınıyor’

Türkiye’de 81 milyon insandan nasıl vergi toplanıldığına bakıldığında “adaletsiz” şekilde toplandığını gördüklerini söyleyen Paylan, “Devlet vergiyi yoksullardan topluyor. Zenginlerden zenginliği oranında vergi almıyor. Dolaylı harcamalarımızdan vergi topluyor yine adaletsiz bir şekilde. Adaletsiz topladığı bu verileri nasıl harcıyor diye baktığımızda, onu da vicdansız ve adaletsiz bir şekilde harcıyor.

Savaşa ve saray harcamasına 3 kat artış

Bugünkü güvenlik harcamalarının barış sürecine göre üç kat arttığına dikkat çeken Paylan, buna nazaran eğitime ayrılan kaynağın ise sadece yüzde 25 oranında arttırıldığını kaydetti. Paylan, “Bu şu demek, savaşa, silaha daha çok kaynak harcanıyor. Eğitime, sağlığa, sosyal hizmetlere ise daha az kaynak harcanıyor. “Saray’ın bütçesi de 3 katına çıktı.” diyen Paylan, ”Çünkü her şeyi merkezileştiren bir Erdoğan var. Her şeyi Saray’a topluyor ve Saray’ın bütçesini de katbekat arttırıyor. Türkiye halklarının bu adaletsiz ve vicdansız bütçeye itiraz etmesi lazım” ifadelerini kullandı.

Silah harcamalarında. İçişleri Bakanlığı’nın, Savunma Bakanlığı’nın, Jandarma Genel Komutanlığı’nın bütçelerinde katbekat artış olduğunu belirten Paylan, ”Bu, Biz tercihimizi savaştan, silahtan yana kullanıyoruz. Siz daha az hastaneye sahip olacaksınız, daha az kamu hizmetine muhatap olacaksınız ya da sosyal yardımlar eskisi gibi dağıtılamayacak demektir. Bu da AKP’nin tercihlerini ne yönde kullandığını ortaya koyuyor” dedi.

Halktan ne gizleniyor?

Komisyondaki bütçe görüşmelerine kamuoyuna yansıyan bir diğer önemli durum, Cumhurbaşkanlığı’na bağlı Varlık Fonu’nun iktidar partili başkan ve komisyon üyeleri tarafından “gizli” görüşülmek istenmesi oldu.

Komisyon’dan ellerine ulaşan bir belgede Varlık Fonu raporunun ‘gizli’ bir rapor olarak ortaya konulduğunu gördüklerini söyleyen Paylan, ”Buna itiraz ettik. Dedik ki burada bir milli güvenlik meselesini konuşmuyoruz, burada milletin malının hesabını konuşuyoruz. Varlık Fonu’nun her yıl gelip hesap vermesini istiyoruz. Milletin malının hesabı, milletten gizli olarak verilemez” dediklerini kaydetti. Paylan, iktidarın gizlilik yoluyla bundan sonra Meclis ve millete hesap vermek istemediğini belirtti.

‘Milliyim deyip McKinsey ile çalışmışlar’

Varlık Fonu belgeleri içinde son günlerde tartışma konusu olan ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendileriyle çalışmayacaklarını belirttiği McKinsey’e ilişkin önemli bir bilgiye ulaştıklarını belirten Paylan, ”Gördük ki, McKinsey ile 1 buçuk yıl önce çalışıyorlarmış meğer. İçeride ‘yerli ve milliyim’ deyip, Amerikan karşıtlığının retoriğini kullanıp, diğer yandan da McKinsey ile çalışmak tabii ki bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu dedirtiyor bizlere” dedi.

Açlık sınırı ve trilyonlar harcayan Saray

Bu süreçte parti olarak ellerinden geldiğince bu bütçenin vicdansız ve adaletsiz olduğunu, rant, faiz, savaş ile birlikte yalnızca Saray’ın bütçesi olduğunu halka anlatmaya çalışacaklarını söyleyen Paylan, “Açlık sınırının 2 bin TL olduğu bir ülkede bir kalemde trilyonları harcayan bir Saray olmamalı” dedi.

Paylan, sözlerini şöyle tamamladı: “Düşünebiliyor musunuz kışlık sarayı yaptı, 3 katrilyon TL harcadı. Uçan sarayını aldı 3 katrilyon lira harcadı, şimdi yazlık sarayına 3 katrilyon daha harcayacak. Milletten fedakârlık isteyen bir Erdoğan var ama kendisine bir bakıyorsunuz bilmem özel kokteyllerle, bilmem hangi ülkeden getirilen birkaç bin dolarlık çaylarla, özel soslarla, yemeklerle davetler ve ikramlar veriyor.”

 

Kaynak : yeniyaşam

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…