Haklarının gasp edilmesine karşı Maltepe Belediyesi işçileri iş bıraktı

Maltepe Belediyesi bünyesinde çalışan Genel-İş üyesi binden fazla işçi, kasım ayında imzalanan toplu iş sözleşmesi ile kazanılan haklarının gasp edilmesine karşı 1 saat iş bırakarak belediye binası önünde eylem yaptı

Bugün DİSK’e bağlı Genel-İş üyesi binlerce işçi toplu iş sözleşmesi ile (TİS) kazanılmış haklarının gasp edilmesine karşı 1 saat iş bırakarak Maltepe Belediyesi önünde eylem yaptı. İşçiler, Maltepe Belediyesi yönetiminin yanı sıra hükümete de “AKP yasanı al başına çal” sloganlarıyla tepki gösterdi.

Evrensel’de yer alan habere göre işçiler adına konuşan Genel-İş İstanbul 2 No’lu Şube Başkanı Yenigül Özen Dolgun, “Sendikamız ve Maltepe belediyesi işçileri olarak sorunun çözümü için bugüne kadar, tüm iyi niyet girişimlerimiz ve diyalog çabamız belediye yönetimi tarafından dikkate alınmamıştır” dedi.

“İşçilere tanınan mali, sosyal ve idari haklar gasp edilmeye çalışılıyor”

Dolgun, toplu iş sözleşmesi ile “kadro” aldatmacısyla şirkete geçirilen ve birçok hakkı gasp edilen işçilerin pek çok hakkının güvence altına alındığının altını çizerek “TİS’in imzalanmasının ardından belediye yönetimi TİS ile belediye şirket işçilerine tanınan hakları vermeyeceklerini ifade etti. Görüşmelerden ise bir sonuç çıkmadı. İşçilere tanınan mali, sosyal ve idari haklar gasp edilmeye çalışılmaktadır. Bu haklarımızdan vazgeçmeyeceğiz” dedi.

“Belediye ‘Beni seçmezseniz TİS’i unutun’ demek istiyor”

Eylem yapan işçilere Maltepe Belediye Meclisi Bağımsız Adayı Mustafa Öcal da katılarak destek verdi. Evrensel’e konuşan Öcal, “Belediyenin bütün birimlerinden işçiler buraya geldi. Biz işçilerin yanındayız. İşçilerin TİS’ten doğan haklarını savunmaları doğaldır. Belediye yönetimi muhtemelen bir koz olarak kullanmak, ‘Beni seçmezseniz TİS’i unutun’ demek istiyor” dedi.

TİS’te yer alan maddeler nelerdi?

Maltepe Belediyesi ile DİSK’e bağlı Genel-İş üyesi arasında Kasım 2018’de toplu iş sözleşmesi (TİS) imzalanmıştı. 1400 işçiyi kapsayan TİS’te şu maddeler bulunuyordu:

  • KHK ile belediye şirketlerine geçirilen işçilere dayatılan Yüksek Hakem Kurulu’nun hazırladığı sözleşmedeki hakların yanı sıra her yıl asgari ücret zam oranının yansıtılması.
  • Haftalık çalışma saatinin 40 saate indirilmesi.
  • Haftalık tatil gününün 2 güne çıkarılması.
  • İşçi sağlığı ve güvenliği, disiplin ve zarar tespit komisyonu kurullarında işçi temsiliyeti.

 

İlginizi çekebilir