Maltepe Belediyesi’nde hakları ve işten çıkarılan arkadaşları için iş bırakan işçiler, taleplerinin kabul edilmesinin ardından direnişlerini sonlandırdı.

Maltepe Belediyesi işçilerinin toplu sözleşmenin uygulanması ve atılan işçilerin geri alınması talebiyle başlattığı direniş kazanımla sonuçlandı.

CHP’li Maltepe Belediyesi’nde temizlik biriminde görevli işçiler, imzalanan toplu iş sözleşmesi hükümlerinin uygulanmaması nedeniyle iş bırakmış, Park ve Bahçeler ile Fen İşleri Müdürlüğü birimlerindeki çalışanlar da iş bırakma eylemine dahil olmuştu. Eylem 9’uncu gününde kazanımla sonuçlandı. İşçilerin eylemi üzerine belediye yönetimi geri adım atarak, işçilerin taleplerini kabul etti. Sendikal faaliyetleri nedeniyle işten atılan 4 işçinin işe iade talebi de belediye yönetimi tarafından kabul edildi.

Eksik olsa da kazanımların önemli olduğunu dile getiren işçiler, önümüzdeki dönem toplu sözleşme sürecine birliklerini daha da güçlendirerek gireceklerini ve kazanımlarını arttıracaklarını söyledi.

EK PROTOKOL YAPILDI

Belediye yönetiminin grevi kırma çabaları sonuçsuz kalırken direnişin 8. günü olan dün, işçilerin örgütlü olduğu Genel İş Sendikası ile belediye yönetimi arasında yapılan görüşmede anlaşma sağlandı ve ek protokol yapıldı. Toplu sözleşmede 800 lira civarında olan zam, protokole 310 lira olarak geçerken; disiplin ve denetim kurulu gibi iş güvencesini ilgilendiren konular ile işçi sağlığı ve iş güvenliği kurulu gibi düzenlemelerin içerisinde yer aldığı idari maddeler, protokolle güvence altına alındı. Protokol şube yönetimi tarafından iş yerinde bekleyen işçilere duyuruldu.

İŞÇİLER TOPLU SÖZLEŞMEYE HAZIRLANIYOR

Çalışma süreleri ve zam miktarı gibi konularda geçen yıl imzalanan toplu sözleşmenin gerisine düşülmüş olması nedeniyle tam olarak kendilerini tatmin eden bir anlaşma olmadığını söyleyen işçiler, fakat varılan noktanın yenilgi olmadığını kazanım olduğunu dile getirdi. 2020 yılının sözleşme yılı olduğunu hatırlatan işçiler, “Birlikteliğimizi gösterdik. Sözleşmenin tüm hükümleri uygulansaydı daha iyi olurdu ama bugünkü örgütlülük düzeyimiz ancak bu kazanımı getirdi. Önümüzdeki süreçte de toplu sözleşme var. Daha kararlı örgütlü ve bilinçli olarak hareket edersek bu protokolle alamadıklarımızı, toplu sözleşmede alabiliriz” dedi.

Evrensel’de yer alan habere göre bu süreçte Genel-İş İstanbul 1 No’lu Şubesinin, dış temizlik işçilerinin, Maltepe halkının, kitle örgütleri ve mahalle derneklerinin, emekten yana siyasi partilerin hatta Adana’dan gelen temizlik işçilerinin dahi dayanışmasını gördüklerini anlatan işçiler, şunları söyledi: “Bizim açımızdan önemli bir deneyim oldu. Tam olarak tatmin etmese de kazanım olarak görüyoruz. Şimdi sözleşme dönemine hazırlanıyoruz. Biz yapılan dayanışmayı unutmuyoruz.”

Kaynak: ARTI GERÇEK

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…