12 Nisan 2018’de yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan ve 7 günlük gözaltı sonrası tutuklanan ETHA çalışanları gazeteciler Semiha Şahin ile Pınar Gayıp’ın iddianamesine sadece sosyal medya paylaşımları girdi.

12 Nisan’da gözaltına alınıp, 18 Nisan günü çıkartıldıkları mahkemece tutuklanan gazeteciler Pınar Gayıp, Semiha Şahin ve SGDF üyeleri Ferhat Pehlivan ile Gülsen İmre’nin ilk mahkemesi 20 Eylül günü görülecek. Hiçbir kanıtın olmadığı iddianamede, sosyal medya paylaşımları ve ETHA çalışanı olmak “örgüt üyeliği” için delil olarak gösterildi.

Haber takibinden suç çıkartmak

4 aydan fazladır tutuklu olan gazetecilere yönelik hazırlanan iddianamede, herhangi bir maddi suç delili bulunamadı. İddianame tamamen sosyal medya paylaşımları ve haber takipleri üzerine kuruldu.

Gazetecilerin haber takibi için bulunduğu eylemlere gidişini “Etkin Haber Ajansı’nın çağrısına uyarak” diye eren iddianamede, haber takibi için gidilen cenaze törenlere ve eylemlere gidilmesini suç olarak gösterildi.

Gazeteciler Pınar Gayıp ile Semiha Şahin’in haber paylaşımları, izledikleri haberler birer suç olarak gösterildiği iddianamede Etkin Haber Ajansı’ndan “örgütünün fikir ve ideolojisi doğrultusunda yayın yapan” diye bahsediliyor. Etkin Haber Ajansı’nın yaptığı bazı haberleri ise “eyleme çağrı” olarak veren iddianamede gazetecilerin haber takibi yapması da “örgüt üyeliğine” kanıt olarak gösterildi.

Çalışanına sahip çıkmak suç

ETHA’nın gözaltına alınan çalışanları hakkında yaptığı habere ilişkin ise “Etkin Haber Ajansı’nın Facebook sosyal paylaşım sitesinde bulunan Etkin Haber Ajansı profil hesabından şüphelinin gözaltına alındığı haberi paylaşılarak bu haberde şüpheli Pınar Gayıp’ın – Semiha Şahin’in Etkin Haber Ajansı çalışanı olduğundan bahsedildiği” cümleleri kullandı.

Gazeteciler Pınar Gayıp ve Semiha Şahin’in ilk mahkemesi 20 Eylül günü görülecek.

Kaynak: Fersude

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…