Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri: Mesele bina değil, mesele eğitim

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri fakültelerinin taşınmasına tepki gösterdi: Mesele bina değil, mesele eğitim

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi (GSF) öğrencileri, fakültelerinin Tınaztepe’ye taşınmak istenilmesine karşı basın açıklaması yaptı. GSF önünde “Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Hakkında Gündemde Olan Tartışmaların Özeti Şudur” başlığıyla yapılan açıklamaya akademisyenler de destek verdi.

İzmirlilere, sanatçı ve aydınlara destek çağrısında bulunulan basın açıklamasını Oyunculuk Anasanat Dalı öğrencisi İzel Çetin okudu.

Açıklamada, “Güzel Sanatlar Fakültesi’nin bazı meçhul raporlara dayanılarak yerinden edilip, Tınaztepe’de yer alan rektörlük binasına zorla gönderilmek istenildiğini Üstelik altı ay önce de aynı konu gündeme gelmiş ve rektörlük tarafından ”taşınma söz konusu değildir” şeklinde bir açıklama yapılmıştır. Geçtiğimiz haftalarda rektörlük tarafından Dokuz Eylül Güzel Sanatlar Fakültesi mensuplarına bir bilgilendirme toplantısı yapılmış, toplantı süremiz doldu bahanesiyle idari personelin, hocalarımızın ve öğrencilerin soruları yanıtsız bırakılmıştır. Biz deprem riski olan bir binada kalmak istemiyoruz ama Güzel Sanatlar eğitiminin sekteye uğrayacağı, rektörlük için projelendirilip tasarlanmış, güzel sanatlar eğitiminin yaklaşık %70-80’i olan uygulama ayağının fiziksel koşullarını karşılamayacağı nedeniyle söz konusu binaya taşınmayı da reddediyoruz!Ne yazık ki; fakülte mensuplarının, akademisyenlerin ve öğrencilerin önemsenmediği, yok sayıldığı anti demokratik bir süreç ile karşı karşıya olduğumuzu hatırlatma gereği duyuyoruz. Bu nedenle kamuoyunda yanlış algılara neden olan bazı konulara açıklık getirmek ve taleplerimizi bildirmek için bu açıklamayı yapma gereği duyduk” ifadeleri yer aldı.

Üniversite öğrenci ve akademisyenlerinin talepleri şu şekilde: 

  1.  Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’ne ait olduğu iddia edilen deprem raporlarının kamuoyuna açıklanması.
  2. 24.06.2019 tarihinde Özdemir Nutku Sahnesi’nde Rektörlük sözcüleri tarafından gerçekleştirilen toplantıda güçlendirme yapılabileceği ihtimalinin olduğu ancak bunun daha maliyetli olması gerekçesiyle masada olmadığı belirtilmiştir. Bu raporların doğruluğu kanıtlanırsa eğer, mevcut arazide yeni bir Güzel Sanatlar Fakültesi ve Devlet Konservatuvarı kurulacağına dair projelerin derhâl hazırlanıp resmi bir biçimde açıklanması.
  3. Bu süreç içinde rektörlük binası yerine, Güzel Sanatlar Fakültesi ve Devlet Konservatuvarı eğitimlerinin hiçbir şekilde aksamaması için uygun, bölümlerin ihtiyaçlarını tamamen karşılayacak, tüm imkânların sağlanacağı bir yerin tahsis edilmesi.
  4. Hocalarımızın ve öğrenci arkadaşlarımızın görüşlerinin dikkate alınmasını biz öğrencilerin en temel haklarından biri olan eğitim hakkının gözetilmesini rektörlüğün sahiplenici bir tavır sergileyerek temel eğitim ihtiyaçlarımızı lüks olarak tanımlamaktan vazgeçip şeffaflıkla ve en önemlisi bu sürecin karşılıklı görüşler alınarak yürütülmesi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e çağrıda bulunan öğrenciler, “Bu bir haftalık süreç içinde desteğini esirgemeyen ve dayanışmamıza omuz veren Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tiyatro Bölümüne, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih, Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümüne, Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümüne ve basın emekçilerine teşekkür eder, başta İzmir Büyükşehir Belediye başkanı sayın Tunç Soyer olmak üzere, tüm İzmirlileri, aydınları, sanatçıları, sanatla ilgisi olan tüm kurum, kuruluş ve üniversiteleri mücadelemize katkı sunmaları için desteğe çağırıyoruz. Güzel Sanatlar Fakültesi bir gelenektir, geleneğimize hep birlikte sahip çıkalım” diyerek açıklamalarını bitirdi.

Kaynak: DUVAR

İlginizi çekebilir