MEB yeni ortaöğretim sistemini Yeni Yaşam’a değerlendiren öğretmen Vedat Kara, ‘Özel etkinlik adı altında, sözleşmeli öğretmenlerin artırılması amaçlanıyor’ dedi. Kara, ‘Buna dair kurulan özel şirketlerin okulları gezerek bilgilendirdiklerini duyuyoruz’ diye belirtti.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) tartışma yaratan karaları mağdur etmeye devam ediyor. AKP iktidarı boyunca her yeni gelen Milli Eğitim Bakanı, kendi sistemi oluşturmaya çalışıyor. Yapboz sistemine dönen eğitim sistemi hem öğrencileri, hem velileri hem de öğretmenleri kaygılandırıyor. Atanmayı bekleyen onbinlerce öğretmen varken, MEB’in yeni sistemiyle bu sayının artacağı düşünülüyor. “2013 Eğitim Vizyonu” vaadiyle yola çıkan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, üst üste yeni sisteme dair açıklamalarda bulundu. AKP’nin iktidara geldiği günden beri eğitim alanında yaptığı sistem değişikliğinin 15.’si geçtiğimiz hafta Bakanı Selçuk tarafından açıkladı.İlköğretim, orta öğretim ve lise de eğitim ve ders saatlerindeki değişikliğe dair açıklamalarının ardından şimdi de öğretmenleri mağdur eden sistem duyuruldu. MEB’in eğitimde reform olarak açıklanan yeni ortaöğretim sisteminin, binlerce öğretmenin açıkta kalmasına yol açacağı iddia ediliyor. 90’lı yıllarda uygulanan kredili sistemin bir benzeri olan yeni sistemde 70 bine yakın öğretmen norm fazlası olma tehlikesiyle karşı karşıya.

Kafalarındaki plan başka

Bakanlığın paylaştığı yeni ders çizelgelerine göre 9, 10 ve 11. sınıflardaki ders saati 40’tan 35’e düşürüldü. Orta öğretimde toplam 347 bin öğretmenin görev yaptığını ve bu öğretmenlerin haftalık girmesi gereken ders saatinin 21 olduğu belirtiliyor. Yeni uygulanmak isteten sistem ile 67 bin öğretmen dört yıl içinde norm dışı kalacağına dikkat çeken öğretmen Vedat Kara, “Güzel şeyler yapılıyormuş gibi yapıp kendi sistemlerini uygulamaya çalışıyorlar. Güvencesiz çalışan öğretmen sayısını artırıp, güvenceli çalışan öğretmen sayısı azaltmak istiyorlar. Ders saatlerinin azaltılmasına, etkinliklerin arttırılmasına karşı değiliz. Dönem tatili sayısını düşürülmesi güzel, ders saati düşürülmesi güzel, bunlar öğrenciler içinde yaralı olacak ama amaçlanan sadece bunlar değil! İyi bir şeyler yapıyormuş gibi görünürken aslında kafalarının arkasında başka bir plan var. Planları olumlu sonuç yerine ilerde tekrar eden yeni soruna yol açacak” dedi.

Özel şirketler kurulmuş

Özellikle bazı branşlar için atamaların daha da zorlaşacağını ve atanmayan öğretmen sayısının gün geçtikçe daha da artacağına dikkat çeken Kara, “Özel etkinlik adı altında, sözleşmeli öğretmenlerin artırılması ya da bunun için kurulmuş özel kurumların okullarda eğitim sistemine dahil edilmesi amaçlanıyor” dedi. Kara, “Buna dair kurulan özel şirketlerin okulları gezerek bilgilendirdiklerini duyuyoruz” diye konuştu.

Atanmayan öğretmen intihara sürüklenmişti

Aydın’da yaşayan ve 2014 yılında mezun olmasına rağmen 4 yıl boyunca atanmayı bekleyen 25 yaşındaki sosyal bilimler öğretmeni Merve Çavdar, yaşamına son vermişti. 17 Nisan 2018’ de evden “İş bulmaya gidiyorum” diye çıkmasının ardından Güzelçamlı sahiline gelerek yanında getirdiği ilaçları içerek intihar etmişti.

Atanmayan Öğretmen iş cinayetinde…

Ataması yapılmayan öğretmenler emekçi olarak yaşamlarını sürdürmeye çalışıyor veya intihara sürükleniyor. Ataması yapılmayan Sosyal Bilgiler Öğretmeni Hasan Songur (25), işe başladıktan 20 gün sonra iş cinayeti sonucu 24 Şubat 2018’de yaşamını yitirmişti. Songur, Manisa Organize Sanayi Bölgesinde yer alan Sarp Plastik ve Kalıp Sanayii’de çalışırken enjeksiyon makinesine düşen parçayı almaya çalıştığı sırada pistonların kapanmasıyla hayatını kaybetmişti.

Bugün ders yapmıyoruz, baharı kutluyoruz!

Ataması yapılmadığı Aydın’da intihar eden Sosyal Bilgiler Öğretmeni Merve Çavdar, LeMan dergisinin kapağında yer almıştı. Çavdar’ın ders anlatırken resmedildiği kapakta, çocuk yaşta polisler tarafından öldürülen Uğur Kaymaz, Ceylan Önkol ve Berkin Elvan da hemen arkasında öğrencileri olarak yer aldı.

Çavdar’ın konuşma baloncuğunda ise “Çocuklar bugün ders yapmıyoruz, baharı kutluyoruz… ” cümlesi yer aldı.

Uğur Kaymaz 2004 yılında babasıyla evinin önünde polisler tarafından açılan ateş sonucu hayatını kaybetmişti. 12 yaşındaki Kaymaz’ın vücudundan 13 kurşun çıkmıştı.

Ceylan Önkol 12 yaşında 2009 yılında üstüne düşen havan topu sonucu hayatını kaybetmişti.

Berkin Elvan 14 yaşında Gezi Direnişi sırasında başına gelen biber gazı sonucu uzun süre komada kalmasının ardından yaşamını yitirmişti.

Kaynak: Yeni Yaşam

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…