Gürcistan’da halk Rus yetkilinin Meclis kürsüsünde konuşma yapmasına karşı sokağa çıktı

Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te Rus yetkililerin, Meclislerarası Ortodoksluk Buluşması öncesinde yapılacak buluşma öncesinde Gürcisten Meclisi’nde konuşma yapmasının ardından halk sokağa döküldü. Gürcistan Meclisi önünde eylem yapan halka polis bibergazı ve plastik mermilerle saldırdı

Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te 19-23 Haziran arasında düzenlenecek olan Meclislerarası Ortodoksluk Buluşması’nı Rusya delegesi Sergey Gavrilov’un başkanlığında Gürcistan Meclis binasında yapılacaktı. Buluşmada Gavrilov’un Meclis Başkanı’nın koltuğunda olması ise tepkilere neden oldu. Gavrilov’un konuşma yaptığı sırada Ukrayna Büyükelçisi Igor Dolgov, Gavrilov’u protesto ederek buluşmayı terk etti. Dolgov, Rus yetkiliyi dinlemek istemediğini, uluslararası normlara aykırı bir şekilde Ukrayna ve Gürcistan’daki işgalini sürdürdüğünü kaydetti.

Eylemlerin ardından buluşmanın yeri değişti, Gavrilov ülkeyi terk etti

Gavrilov’un Meclis Başkanı’nın koltuğuna oturmasını protesto etmek üzere Gürcistan halkı, Meclis binası önünde bir araya geldi. Sabah saatlerinde kendiliğinden Gürcistan Meclisi önünde toplanan halk akşam saatlerinde ise “İşgalci Rusya” hareketinin çağrısıyla bir araya geldi. Protestoların ardından Gürcistan milletvekillerinin Gavrilov’un Meclis binasına yeniden girmesini reddetmesi üzerine Ortodoksluk Buluşması Radison Blu Hotel’de devam etti. Protestolara ilişkin açıklama yapan Gavrilov ise Abhazya’ya karşı herhangi bir düşmanlığının olmadığını, Rusya ve Gürcistan arasındaki ilişkilerin gelişmesi gerektiğini söyledi: “Aramızdaki ilişkileri yalnız turizm ve iş alanında değil aynı zamanda kültür arasında da geliştirmemiz gerektiğini düşünüyorum ve Gürcistan medyasında hakkımda yer alan yalan haberlere de yanıt vermek istiyorum. Abhazya bölgesine ilişkin düşmanca tavırların bir parçası olmadım. Bu bir yalandır.”

Eylemlerin ardından Gavrilov Gürcistan’ı terk etse bile eylemler devam etti. Akşam saatlerinde bir araya gelen halk “KGB’li Gavrilov”, “Abhazya Gürcistan’ındır” yazılı pankartlar taşıdı. Eylemciler, Gavrilov’un Abhazya’nın 1990’daki işgali sırasında Gavrilov’un Gürcistan’ın karşısında yer aldığını, 2011’de ise Rusya işgali altındaki Abhazya ve Güney Osetya’daki yetkililere arka çıkan yasa tasarısını uygulamaya soktuğunun altını çizdi. Eylemciler, Gavrilov’un Putin’in”ideolojik müttefiki” olduğunu ve Gürcistan’da bulunmaması gerektiğini kaydetti.

Gürcistan Rüyası partisi halktan özür diledi

Eylemler üzerine Meclis’in çoğunluktaki Gürcistan Rüyası partisi üyesi olan Zakaria Kutsnashvili, Gürcistan halkından özür diledi: “Rus yetkiliyi Gürcistan Meclis Başkanı’nın koltuğunda görmenin Gürcistan halkını rahatsız ettiğinin farkındayım. Halktan özür diliyorum. Uluslararası sekretarya ile daha incelikli çalışmamız gerektiğini fark ettim.”

Eylemcilere saldırı

Akşam süren eylemlerde ise polis eylemcilere bibergazı, plastik mermi ve TOMA’larla saldırdı. İki taraftan da yaralılar olduğu öğrenildi. Saldırı sürerken Meclis binasına gelen Başbakan Mamuka Bakhtadze ise açıklama yaparak “Bugün olan şey kabul edilemezdir ve bir ulusun değerleriyle doğrudan çatışmaktadır” dedi. Bakhtadze, eylem gerekçesinin haklı olduğunu fakat eylemin Birleşik Ulusal Hareket tarafından, provokasyon ve istikrarsızlık yaratmak amacıyla istismar edildiğini söyledi.

Kaynak: SENDİKA.ORG

İlginizi çekebilir