“Göçmen Anneler” gittikleri ülkelerde aile, eş, dost, akraba ve arkadaş desteğinden uzakta anne ve kadın olarak karşılaşılan sorunlarla ilgili fikir almak, çözüm bulunamadığı yerde benzer deneyimi olan kişilerle “ana dilinde” konuşabilmek, göçmenliğin getirdiği olumlu veya olumsuz tecrübeleri paylaşmak için fırsat sunan bir dayanışma platformu.

Türkiyeli göçmen kadınlar, bu dayanışma platformunda kurdukları iletişim aracılığıyla göç esnasında karşılaştıklarını birbirlerine aktarıyorlar. Türkiye’den başka bir ülkeye taşınan veya taşınmayı planlayan, anne olsun ya da olmasın, birçok kesimden ve farklı tercihten kadını içinde bulunduran ve tüm kadınlara açık olan grubun üye profilinde ağırlıklı olarak son beş yılda yurt dışına yerleşen kadınlar bulunuyor. Bu kadınların yarısından fazlası üniversite mezunu ve çocuk sahibi kadınlardan oluşuyor.

Nasıl kuruldu?

Esra İyidoğan Pencereci, eşine gelen iş teklifinin ardından Dublin’e yerleşmek durumunda kalan göçmen bir anne. Yaklaşık iki yıldır İrlanda’nın başkenti Dublin’de yaşıyor. Dublin’e yerleştikten sonra yaşadığı sorunları aynı sektörde birlikte çalıştığı Pınar Erbaş Erdurmaz ile paylaşmasıyla başlamış. O sıralar Erdurmaz’ın da Dublin’e taşınma sürecinin başlamasıyla birbirleriyle daha sıkı bir iletişim ağı geliştirmişler ve bir müddet sonra “Sorularımızı neden bir grup kurup bizimle benzer hikayeleri olan kadınlarla paylaşmıyoruz?” diyerek iki yıl önce Göçmen Anneler grubunu kurmuşlar.

Başlangıçta  Esra ve Pınar’ın kendi arkadaş ve tanıdıklarından oluşan on beş kişilik bir Facebook grubu olan Göçmen Anneler’in bugün 90 ülkeden 20 binin üzerinde üyesi bulunmakta.

Gün geçtikçe büyüyen Göçmen Anneler grubunu, gönüllü altı kişi, haftanın her günü, günde 3-4 saatlik çalışarak yönetiyor. Göçmen Anneler aynı zamanda Facebook, Instagram, Youtube ve LinkedIn gibi sosyal ağlar üzerinden üyeleriyle sürekli iletişim içindeler. Grubun ayrıca internet sayfası da bulunuyor.

‘Kimler, nereden nereye, nasıl göç etmiş ve neler hissediyor?’

Göçmen Anneler karşılaştıkları sorunları konuşmak, daha iyi çözümler bulabilmek için grubu daha iyi tanımak amacıyla anket ve araştırmalar düzenliyor. Yapılan ilk kapsamlı çalışma 1 Aralık 2017 – 23 Ocak 2018 tarihlerinde, 60 ülkeden bine yakın kişinin katıldığı Göç Yolları Araştırması. “Kimler, nereden nereye, nasıl göç etmiş ve neler hissediyor?” sorularını soran araştırma gruptaki göçmen kadın profiliyle ilgili ilginç sonuçlara erişiyor.

Araştırma sonuçlarına göre, eşlerinin işleri sebebiyle göç etmek zorunda kalan kadınların, nitelikli iş gücü yok oluyor. Sonuçlara göre göç eden kadınların yarısından çoğu Türkiye’de çalışıyor olmasına rağmen dil sorunu, çalışma izni, çocuğun bakımında destek bulunamaması gibi sebeplerle gittikleri ülkelerde çalışma hayatına katılamıyor.

Hukuki ve psikolojik destek

Göçmen kadınların yaşadığı sorunlardan biri de göçmen olarak yaşadığı sıkıntılar ve çocuk sahibi olmanın eşler üzerinde yarattığı baskılar grupta sıklıkla konuşulan konulardan. Göçmen kadınların birçoğu bu süreçte eşlerinden uzaklaşıyor.

Grupta bu süreçte göçmen kadınlara destek olmak için birçok avukat bulunuyor. Bazen canlı olarak da üyelere destek olan avukatlarla kurulan bu ağ, Türkiye’de kadınlar için kurulmuş destek ağından çok daha geniş bir destek sunuyor.

Göçmen Anneler yalnızca hukuki destekle sınırlı kalmıyor. İnternet sitelerinde “Uzman İşbirlikleri” başlığı altında, psikoloji, sağlıklı beslenme, eğitim ve kariyer, kişisel gelişim, göçmenlik ve adaptasyon konularında dünyanın farklı ülkelerinde Türkçe hizmet veren uzmanların iletişim bilgilerine yer veriliyor. Aynı zamanda bu uzmanların çeşitli videolarına da erişilmesine olanak sağlıyorlar.

Kaynak: Eşitlik,Adalet,Kadın Platformu

 

 

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…