Güney Koreli kadınlar 18 Ağustos cumartesi günü Seul’de ”Güney Kore’de kadınlara yer yok” sloganıyla, yardımcısına tecavüz eden üst düzey politikacı An Hee-Jung’ın beraat ettirilmesini protesto için sokağa çıktı. 20 bin kadının katıldığı protesto ülke tarihinin en kitlesel kadın eylemi olarak nitelendirildi.

Kim Ji-eun patronu tarafından tecavüz edildikten sonra normal işlerini yapmaya devam ettiği, işinden ayrılmadığı ve şikayette bulunmadığı gerekçesiyle mahkeme tarafından inandırıcı bulunmadı.

Eylemciler, Kim mahkeme standartlarına uygun “tecavüz mağduru davranışı” sergilemediği için An’ın beraat ettirilmesini protesto kınarken ülkede patronu tarafından taciz edildikten sonra işine giden çok sayıda çalışan olduğunu vurguladılar.

Kim Ji-eun eyleme gönderdiği yazılı açıklamasında “Ben sadece bir işçi ve hergün çok çalışmak zorunda olan sıradan bir vatandaşım. Şahsen hiçbir yargıç, politikacı, gazeteci ve polis memurunu tanımıyorum. Benim yaşadığım deneyimi muhtemelen birçoğunuz iş hayatınızda yaşıyorsunuz” dedi.

Kaynak: the Korea Herald

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…