Gündüz tahliye kararı verilen Eren Erdem hakkında akşam yakalama kararı verildi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Eren Erdem hakkında “kaçma şüphesi bulunduğu” gerekçesiyle tahliye kararına itiraz etti. İtirazı kabul eden üst mahkeme Erdem hakkında yakalama kararı çıkardı.

Kapatılan Karşı gazetesine yönelik, 12 sanıklı FETÖ davasının duruşması bugün, İstanbul 23’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mütalaasını açıklayan duruşma savcısı gazetenin genel yayın yönetmeni olan Eren Erdem hakkında “Örgüte üye olmamakla birlikte örgüte yardım etmek” ve “gizliliğin ihlali” suçlarından 8,5 yıldan 19 yıla kadar hapis cezası istedi.

Ara kararını açıklayan mahkeme, yurt dışına çıkış yasağı ve haftada iki gün polis karakoluna imza atma şartıyla Erdem’in tahliyesine karar verdi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, “kaçma şüphesi bulunduğu” gerekçesiyle Erdem’in tahliyesi itiraz etti. İtirazı kabul eden üst mahkeme Erdem hakkında yakalama kararı çıkardı.

ERDEM’İN BABASI: O TALİMATLARI VERENDEN KORKMUYORUZ

Silivri Cezaevi önünde açıklama yapan Erdem’in babası Hasan Erdem, “Bugüne kadar hiçbir gazeteye, hiçbir televizyona beyanda bulunmadım. O talimatları veren kişiye sesleniyorum: Kulağına küpe olsun, ne ben ne benim oğlum senden korkmuyoruz. Diz çöktüremeyeceksin, yalvartamayacaksın. Eren Erdem’in üzerinden de CHP’ye gitmeye çalışma boşuna. Oğluma atfettiğin bütün suçları ben de işledim ortağım. Ne biçim vicdan var sende, nasıl Müslümansın. Bu talimatlar bizi yıldırmaz, mücadelemize devam edeceğiz” dedi.

‘BU DAVA ÇÖKECEK’

Kararın ardından CNN Türk yayınında konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, “Savcı mütalaasında FETÖ’ye yardım suçunu işlediğini iddia ediyor Eren Erdem’in. Bu iddia hukuk dışıdır. Eren Erdem’in hayatı FETÖ’yle mücadeleyle geçti. O zaman bu ülkeyi yönetenlerin hepsinin FETÖ’ye yardımdan yargılanması lazım. Geçmişte bu kumpas davalarını, kurguya dayalı davaları yaşadık. Bütün kumpas davaları gibi bu dava da çökecek, er geç adalet tecelli edecek. Hiçbir somut delil yok” ifadelerini kullandı.

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay da tutuklu yargılamayı eleştirdi. Ergenekon davasında tutuklu yargılandığını hatırlatan Balbay, “Tutuklu yargılama çok ağır Türkiye’de. Yine yargıla ama tutuksuz yargıla. Bu tür davaların yakın geçmişte nelere mâl olduğunu hepimiz biliyoruz. Ben 5 yıl yattım, şimdi savcı tüm suçlardan beraat talep etti” diye konuştu. (DUVAR/DHA)

İlginizi çekebilir