Eğitim-Sen ve Alevi kurumları ÇEDES’e karşı yarın İzmir’de yapılacak mitinge katılım çağrısı yaptı

İzmir’de sivil toplum örgütleri, Diyanet İşleri Başkanlığı, Milli Eğitim Müdürlüğü (MEB) ile Gençlik ve Spor Bakanlığı ortaklığında imzalanan Çevreme Duyarlıyım Değerlerime Sahip Çıkıyorum (ÇEDES) projesinin iptali ve zorunlu din derslerinin kaldırılması talebiyle yarın Gündoğdu Meydan’ında merkezi miting düzenleyecek.

Miting Tertip Komitesi, mitinge katılım çağrısı için İzmir Eğitim Sen 1 Nolu Şube binasında basın toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya mitingi düzenleyen kurumların yanı sıra kentte bulunan siyasi parti ve kurum temsilcileri de katıldı.

Tertip Komitesi adına konuşan Eğitim Sen İzmir 5 Nolu Şube Başkanı Özcan Çetin, Türkiye’de eğitim sisteminin uzun süredir ciddi sorunlarla karşı karşıya olduğunu kaybetti.

Eğitimin temel sorunlarına yönelik çözümsüzlük politikalarının bizzat iktidar eliyle yapıldığını söyleyen Çetin, “Eğitim sisteminde ve genel olarak toplumsal yaşamda iktidarın kendi dünya görüşüne ve yaşam tarzına uygun nesiller yetiştirme yönündeki uygulamaları tüm topluma yönelik fiili bir baskı ve dayatma haline gelmiş durumdadır. Bu konuda mesai saatlerinin okul ders planlarının Cuma namazı saatlerine göre düzenlenmek istenmesi, karma eğitim ilkesinin ihlal edilmesi ve benzeri girişimler, kısaca eğitim sisteminin dini kurallara göre biçimlendirilmek istenmesi kabul edilemez” dedi.

Gündoğdu Meydanına yürüyüş

Bu kapsamda yarın ki mitinge çağrı yaptıklarını belirten Çetin, “Eğitim Sen, Veli Dernekleri ve Alevi kurumlarının oluşturduğu eş güdümleyici kurumlar ve 100’e yakın destekleyici kurumlarla birlikte özellikle bu saldırıların en yoğun olduğu İzmir’de 16 Eylül Cumartesi günü kitlesel bir miting düzenliyoruz.

Mitingimizi, saat 16.00’da Cumhuriyet Meydanında toplanma, Gündoğdu Meydanına yürüyüşle saat 17.00’de başlatacağız” diye belirtti.

Ardından söz alan Eğitim Sen Genel Başkanı Nejla Kurul, Veli Dernekleri İzmir 2 Nolu Şube Başkanı Turgut Aydın,  Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Mustafa Aslan da ÇEDES’e karşı değerlendirmelerde bulunarak, mitinge katılım çağrısında bulundu.

Kaynak: Yeni Yaşam

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…